Chiny przygotowują się do eksploracji Marsa

Pod koniec ubiegłego roku, Państwo Środka przedstawiło wielkie plany dotyczące budowy stacji kosmicznych, eksploracji Księżyca i Marsa, a także dalszych obiektów Układu Słonecznego. Teraz widzimy, że to nie były słowa rzucone na wiatr...

Pod koniec ubiegłego roku, Państwo Środka przedstawiło wielkie plany dotyczące budowy stacji kosmicznych, eksploracji Księżyca i Marsa, a także dalszych obiektów Układu Słonecznego. Teraz widzimy, że to nie były słowa rzucone na wiatr.

Chiny już pomyślnie przetestowały swoją nową, ciężką rakietę nośną Długi Marsz 5. To właśnie dzięki niej na ziemską orbitę, a później w kierunku Czerwonej Planety polecą trzy obiekty: orbiter, lądownik oraz łazik o łącznej masie około pięciu ton.

Państwo Środka chce wykorzystać okienko startowe w 2020 roku, gdy konfiguracja planet będzie najlepsza. Dlatego trwa wyścig z czasem. Jednak wszystko wskazuje na to, że bez problemu uda się do tego czasu wszystko zapiąć na ostatni guzik.

Tymi misjami, Chińczycy chcą gruntownie zbadać atmosferę i powierzchnię tego tajemniczego obiektu, aby lepiej przygotować się do przyszłych misji załogowych i budowy pierwszej chińskiej kolonii.

Naukowcy chcą również, podobnie jak np. NASA czy ESA, poszukać wody i śladów życia na Marsie. Tak więc instrumenty pokładowe orbitera będą wyposażone w detektory metanu, którego obecność może wskazywać na zachodzenie procesów biologicznych.

Tymczasem łazik będzie wyposażony m.in w radar, którym będzie wykonywał podpowierzchniowe skany gruntu. Możemy więc spodziewać się wielu zebranych bardzo ciekawych danych i zdjęć wykonanych w trakcie tych misji.

Chińska Agencja Kosmiczna (CNSA) poinformowała właśnie, że zakończyła pierwszy etap zbierania propozycji na nazwę i loga misji. W trakcie konkursu przesłano aż 35 tysięcy propozycji na nazwę misji oraz 7 tysięcy logotypów.

Większość logotypów bazuje na znaku 火 (czyt. huo) oznaczającym ogień i wchodzący w skład chińskiego imienia planety Mars (火星, Huoxing, Ognista Gwiazda). Zaproponowane nazwy to: Fenghuang (Feniks), Tianwen (Badanie niebios), Huoxing (Mars), Tenglong (Lecący smok), Qilin (mityczna hybryda zwana czasem chińskim jednorożcem), Zhuque (mityczny ptak), Zhuimeng (Sen) i Fengxiang (Lecący feniks).

CNSA informuje, że ostateczną nazwę nowej misji i loga poznamy około 24 kwietnia bieżącego roku.