Pierwsze zdjęcia z satelity GOES-16

Najnowocześniejszy satelita meteorologiczny GOES-16 (GOES-R), który trafił na ziemską orbitę w listopadzie, właśnie przesłał pierwsze zdjęcia. 15 stycznia uwiecznił zachodnią półkulę, na której widoczne są chmury przysłaniające niebo nad obiema Amerykami...

Najnowocześniejszy satelita meteorologiczny GOES-16 (GOES-R), który trafił na ziemską orbitę w listopadzie, właśnie przesłał pierwsze zdjęcia. 15 stycznia uwiecznił zachodnią półkulę, na której widoczne są chmury przysłaniające niebo nad obiema Amerykami.

Jedno z pierwszych zdjęć satelity GOES-16. Ukazuje zachodnią półkulę. Fot. NOAA / NASA.

Satelita wykonał jeszcze jedno spektakularne zdjęcie, na którym zobaczyć możemy fragment Ziemi oraz Księżyc zbliżający się do ostatniej kwadry. Zdjęcie posłuży naukowcom do kalibracji urządzeń, w które wyposażony jest satelita.

Jedno z pierwszych zdjęć satelity GOES-16. Ukazuje Ziemię i Księżyc. Fot. NOAA / NASA.

GOES-16 przesłał w tym samym dniu również mozaikę zdjęć satelitarnych Ameryki Północnej w różnych widmach, za pomocą których możemy odróżnić od siebie poszczególne zjawiska atmosferyczne, takie jak smog, dym, mgłę, opady, chmury i burze. Obecnie trwa rozruch satelity, roboczą pracę urządzenie rozpocznie za mniej więcej rok. Naukowcy są zdania, że urządzenie warte 8 milionów dolarów doprowadzi do przełomu w badaniu zjawisk, które każdego roku zabijają na świecie tysiące ludzi i powodują wielomilionowe straty materialne.

Pierwsza seria zdjęć Ameryki Północnej z satelity GOES-16. Fot. Fot. NOAA / NASA.

Po huraganie Katrina, zbudowanie nowych satelitów wydaje się być czymś niezwykle potrzebnym. Dane będą dostarczane w postaci zdjęć satelitarnych, ale nie tylko. Satelity są też wyposażone w detektory wyładowań międzychmurowych, dzięki czemu będzie można badać także tak gwałtowne zjawiska jak tornada.

Poza satelitami w skład systemu wchodzą naziemne stacje badawcze. Meteorolodzy porównują obie generacje satelitów meteo. Obecnie funkcjonujące zostały wyniesione na orbitę w latach 80. ubiegłego wieku i wykonują zdjęcia powierzchni Stanów Zjednoczonych co 15 minut.

Animacja zdjęć satelitarnych obu Ameryk z całej doby 15 stycznia.

Nowy satelita będzie przekazywać skany tej samej części Ameryki Północnej co 5 minut. Poprawa szybkości działania nastąpi także w strefie tropikalnej, gdzie tworzą się cyklony i huragany.

Obecnie zdjęcia satelitarne z tego regionu pobierane są co 7,5 minuty, a dzięki nowej generacji satelitów GOES-16 czas ten zmniejszy się do 30 sekund. Nowe satelity pomogą także ostrzegać przed tornadami, zwiększając czas na ewakuację ludności ze średnio 13 minut nawet o 50 procent.