Bill Gates za opodatkowaniem robotów

Ostatnio coraz większym problemem staje się technologiczne bezrobocie, które wraz z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji i robotyzacji, będzie w najbliższych latach rosnąć - stąd też odkopano między innymi pomysł na dochód podstawowy. Teraz na ten temat wypowiedział się Bill Gates, który stwierdził wprost - maszyny trzeba opodatkować.

Ostatnio coraz bardziej realnym problemem staje się technologiczne bezrobocie, które wraz z gwałtownym rozwojem sztucznej inteligencji i robotyzacji, będzie w najbliższych latach rosnąć - stąd też odkopano między innymi pomysł na dochód podstawowy. Teraz na ten temat wypowiedział się Bill Gates, który stwierdził wprost - maszyny trzeba opodatkować.

Współzałożyciel Microsoftu, który już od co najmniej dwóch lat ostrzega nas przed społecznymi skutkami kolejnej technologicznej rewolucji, zauważył, że to, iż pracownik nie jest żywy nie powinno mieć żadnego wpływu na jego opodatkowanie - roboty i komputery, które zarabiają dla swoich pracodawców pieniądze powinny płacić podatki tak jak pozostali, żywi pracownicy.

Gates proponuje by stworzyć system, który przypominać może zabezpieczenie społeczne jakim dziś podlegają wszyscy pracujący - nie można bowiem pozwolić by to producenci i posiadacze maszyn zgarniali wszystkie profity z technologicznej rewolucji, nie da się w ten sposób stworzyć bowiem zdrowego społeczeństwa.

Nie znaczy to jednak, że ludzie mieliby otrzymywać pieniądze od państwa za nie robienie niczego - według Gatesa wolne ręce moglibyśmy wykorzystać do nauczania i wychowania dzieci i młodzieży, opieki nad osobami starszymi czy niepełnosprawnymi - tu pracy dla ludzi nigdy nie powinno zabraknąć.

Zdj.: screenshot YouTube/Quartz