Najnowocześniejsze Patrioty dla Polski

Amerykański koncern zbrojeniowy Reytheon dostarczy do Polski najnowocześniejsze Patrioty z innowacyjną głowicą uderzeniową SkyCeptor. Inżynierowie z Polski i koncernu będą również ściśle współpracowali przy produkcji systemów rakietowych...

Amerykański koncern zbrojeniowy Reytheon dostarczy do Polski najnowocześniejsze Patrioty z innowacyjną głowicą uderzeniową SkyCeptor. Inżynierowie z Polski i koncernu będą również ściśle współpracowali przy produkcji systemów rakietowych. Patrioty mają być w wersji tzw. konfiguracji 3+, czyli najnowszej, która wdrażana jest w USA.

Poland Patriot będzie też mógł współpracować z innymi obecnie wykorzystywanymi systemami obrony powietrznej w krajach NATO i w Polsce. Reytheon zakłada, że opracowanie najlepszych dla naszego kraju pocisków i rozbudowa całego systemu potrwa ok. 4-5 lat.

Koncern będzie ściśle współpracował z firmami działającymi na polskim rynku zbrojeniowym. Sprawi to, że przy produkcji systemów rakiet Patriot, 50 proc wartości kontraktu będzie wykonane przez polski przemysł. Ale to nie wszystko.

Polska stanie się członkiem globalnej grupy dostawców Raytheona i będzie miała możliwość eksportu poszczególnych komponentów Patriota do pozostałych 13 użytkowników.

Najnowocześniejsze Patrioty dla Polski. Fot. Raytheon.

Co ciekawe, polskie firmy już współpracują z amerykańskim koncernem. "Warszawski PIT Radwar opracowuje ważny element radaru Patriota, a mianowicie antenę IFF, czyli identyfikacji swój-obcy, której zadaniem jest odróżnienie sojuszniczych i wrogich obiektów.

Skarżyskie Mesko będzie produkowało nasze pociski GEM-T, a także wspomniane pociski SkyCeptor. Huta Stalowa Wola wyrzutnie, Jelcz ciągniki, Hydromech maszty radarowe, Centrum Techniki Morskiej w Gdyni elementy łączności" - powiedział dla Onet.pl Wesley Kremer, Przedstawiciel Raytheon Company. Firma ma nadzieję, że umowa na dostarczenie rakiet Patriot dla Polski zostanie sfinalizowana w przyszłym roku.

Źródło: Onet/PAP / Fot. Raytheon