Polacy w finale konkursu SpaceX Hyperloop!

Zespół inżynierów z Hyper Poland poinformował właśnie, że jako jeden z 24 zespołów z całego świata zakwalifikował się do finału konkursu na budowę kapsuły Hyperloop organizowanego przez SpaceX i wysłanie jej na wyścigi do Kalifornii. Polacy mają więc szansę na zaistnienie w świecie tworzenia technologii kolei przyszłości...

Zespół inżynierów z Hyper Poland poinformował właśnie, że jako jeden z 24 zespołów z całego świata zakwalifikował się do finału konkursu na budowę kapsuły Hyperloop organizowanego przez SpaceX i wysłanie jej na wyścigi do Kalifornii. Polacy mają więc szansę na zaistnienie w świecie tworzenia technologii kolei przyszłości.

Jednak, aby w ogóle było to możliwe, muszą mieć fundusze na jej budowę. Dlatego Hyper Poland prosi wszystkich o wsparcie tego wielkiego projektu za pośrednictwem serwisu OdpalProjekt.pl (zobaczcie tutaj). Jak piszą Polacy w swojej prezentacji:

"Hyperloop to nowy środek transportu umożliwiający przemieszczanie osób lub ładunków z bardzo dużą prędkością w oparciu o koncepcję zrównoważonego transportu. To połączenie pociągu i samolotu. Wyobraź sobie, że podróż z Gdańska do Zakopanego trwałaby 43 minuty, a z Wrocławia do Warszawy 23 minuty!

Kapsuła z pasażerami lub towarami porusza się w specjalnej rurze bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację oraz łożyska powietrzne. Podróżowanie jest obecnie koniecznością i istotnym elementem życia przez co modele podróżowania stają się bardziej złożone i zindywidualizowane.

Polski zespół inżynierów. Fot. Hyper Poland University Team.

Coraz więcej czasu spędzamy przemieszczając się, a dzięki Hyperloop’owi możemy zyskać w ciągu dekady to co w dzisiejszych czasach jest najbardziej pożądane – czas. Taka rewolucja transportowa może mieć swój początek w Polsce!".

Zdolni inżynierowie, współpracując z czołowymi uczelniami technicznymi wypracowali koncepcję, która została doceniona na międzynarodowych zawodach SpaceX. Po 1,5 roku pracy koncepcyjnej zespół jest gotowy do budowy pierwszego prototypu kapsuły Hyperloop.

Wizja kapsuły. Fot. Hyper Poland University Team.

Start w finale drugiej edycji SpaceX Hyperloop Pod Competition pozwoliłby sprawdzić kapsułę wykonaną w skali 1:1 na torze testowym. Ten wyjazd jest kamieniem milowym w tworzeniu tej technologii.

Na zespół Hyper Poland University Team, który tworzy prototyp kapsuły Hyperloop, składa się 25 ambitnych, młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej.

Informacje o projekcie. Fot. Hyper Poland University Team.

Zaprojektowana przez nich kapsuła przypomina swoją sylwetką kształt współczesnych pociągów dużych prędkości. Napędzana silnikami elektrycznymi może poruszać się na kołach, a przy większej prędkości, za pomocą lewitacji magnetycznej. Prędkość projektowa, dla której liczone są wszystkie podzespoły, to 430 km/h natomiast docelowy pojazd może poruszać się z prędkością nawet 1200 km/h.

Dzięki zastosowaniu materiałów stosowanych w przemyśle lotniczym, jak stopy aluminium, magnezu, czy kompozyty węglowe, konstrukcja jest bardzo lekka, a jednocześnie wytrzymała. Dla zachowania bezpieczeństwa wyposażona jest w dwa niezależne od siebie systemy hamowania. Dodatkowo system elektroniczny czuwa nad pojazdem w trakcie jazdy i w razie potrzeby automatycznie uruchamia awaryjne procedury bezpieczeństwa.

Informacje o projekcie. Fot. Hyper Poland University Team.

Po zawodach kapsuła będzie stanowiła platformę testową do badań nad rozwojem technologii, która znajdzie zastosowanie w pełnowymiarowym systemie operacyjnym.

Jeśli Polakom uda się zwyciężyć w konkursie, to fakt budowy kolei przyszłości w Polsce jeszcze bardziej się przybliży. Trzymajmy za to mocno kciuki! (zobaczcie tutaj).

Źródło: HyperPoland/OdpalProjekt.pl / Fot. Hyperloop One