Pierwsze zdjęcia niezwykłej planetoidy

W środę astronomom z NASA udało się wykonać pierwsze zdjęcia bardzo tajemniczej dotychczas planetoidy 2014 JO25. Minęła ona naszą planetę w odległości ok. 1,8 miliona kilometrów, co jest mniej więcej 4,6 razy większą odległością niż dystans pomiędzy naszą planetą...

W środę astronomom z NASA udało się wykonać pierwsze zdjęcia bardzo tajemniczej dotychczas planetoidy 2014 JO25. Minęła ona naszą planetę w odległości ok. 1,8 miliona kilometrów, co jest mniej więcej 4,6 razy większą odległością niż dystans pomiędzy naszą planetą a Księżycem. Planetoida ma ok. 1100 metrów w najszerszym miejscu i cechuje się niezwykłym wyglądem.

Na zdjęciach radarowych wykonanych przez radioteleskopy Goldstone i Aracibo możemy zobaczyć, że jest ona podwójnym obiektem. Składa się bowiem z dwóch, stykających się ze sobą ciał (contact binary). Przypomina ona zatem swoim wyglądem kometę 67P/Czuriumow-Gierasimienko, którą badała niedawno sonda Rosetta. Możemy dostrzec na niej też kilka wzniesień oraz spory krater.

Planetoida 2014 JO25 została odkryta w maju 2014 roku przez program o nazwie Catalina Sky Survey. Będzie obserwowana przez radioteleskopy jeszcze przez kilka dni.

NASA interesuje się takimi obiektami nie tylko ze względu na tworzenie bazy obiektów potencjalnie zagrażających Ziemi, ale przede wszystkim ze względu na kosmiczne górnictwo. Kosmiczne skały mogą bowiem być źródeł cennych minerałów, które warto będzie zdobyć.

Źródło: NASA/EarthSky / Fot. NASA