Polska firma buduje system dokowania dla statków kosmicznych

Amerykańska Agencja Kosmiczna zleciła Europejskiej Agencji Kosmicznej i konsorcjum firm z Unii Europejskiej budowę systemu dokowania i cumowania IBDM dla nowych statków kosmicznych oraz kapsuł od prywatnych firm, które już niedługo będą latały w kosmos...

Amerykańska Agencja Kosmiczna (NASA) zleciła Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) i konsorcjum firm z Unii Europejskiej budowę systemu dokowania i cumowania IBDM dla nowych statków kosmicznych i kapsuł od prywatnych firm, które już niedługo będą latały w kosmos i łączyły się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną.

W projekcie uczestniczy polska firma Sener, jedna z najważniejszych międzynarodowych firm działających od 11 lat w sektorze prywatnym przemysłu kosmicznego i zatrudniająca największych specjalistów z tej branży.

System IBDM tworzony m.in przez Polaków składa się z dwóch części. Pierwsza miękka pozwoli przechwycić kapsułę, rozładować energię kinetyczną powstałą w trakcie wykonywania tego manewru i ustawić kapsułę w odpowiedniej pozycji.

System dokowania i cumowania kapsuł do ISS. Fot. Sener.

Natomiast druga twarda tworzy szczelne połączenie pomiędzy kapsułą a jednym z segmentów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej i zapewnia przesył danych oraz zasilania.

Testowy system IBDM ma być gotowy w ciągu 2 lat, a poleci w kosmos w 2022 roku. Prace będą nad nim prowadzone głównie w Warszawie. Partnerzy projektu znajdują się w Dolinie Lotniczej, w okolicy Rzeszowa i Mielca, na Śląsku i na Mazowszu.

Źródło: ESA/Sener / For. ESA/NASA/Sener