13000 lat temu kometa zmieniła klimat na Ziemi i wykończyła mamuty

Międzynarodowa grupa naukowców, po wielu dekadach badań, ostatecznie odkryła przyczynę, wyznaczyła datę i dokładnie opisała wydarzenie, które doprowadziło do ostatecznego końca megafauny i wielkich zmian klimatycznych, jakie dotknęły naszą planetę blisko 13 tysięcy lat temu...

Międzynarodowa grupa naukowców, po wielu dekadach badań, ostatecznie odkryła przyczynę, wyznaczyła datę i dokładnie opisała wydarzenie, które doprowadziło do ostatecznego końca megafauny i wielkich zmian klimatycznych, jakie dotknęły naszą planetę blisko 13 tysięcy lat temu...

Międzynarodowa grupa naukowców, po wielu dekadach badań, ostatecznie odkryła przyczynę, wyznaczyła datę i dokładnie opisała wydarzenie, które doprowadziło do ostatecznego końca megafauny i wielkich zmian klimatycznych, jakie dotknęły naszą planetę blisko 13 tysięcy lat temu.

Pod koniec okresu geologicznego zwanego Plejstocenem, w naszą planetę uderzyła kometa, która poczyniła ogromne spustoszenie, co zmieniło oblicze naszego świata nie do poznania.

Naukowcy odkryli ślady kosmicznej skały w aż 30 miejscach, w 12 krajach świata, na 4 kontynentach. Analizy wykazały, że do uderzenia doszło ok. 12967 lat temu.

Reklama

Ostatecznym potwierdzeniem tego faktu stały się słynne starożytne symbole znajdujące się w jednej z tureckich świątyń. Okazuje się, że są tam informacje o siejącym zniszczenie uderzeniu komety.

Tak wyglądała Azja przed upadkiem komety na Ziemię. Fot. Pixabay.

Na podstawie symulacji komputerowych, pozwalających zobaczyć, jak wyglądał wtedy Układ Słoneczny, badacze z brytyjskiego Uniwersytetu Edynburskiego stwierdzili, że płaskorzeźby znalezione w tureckiej świątyni Gobekli Tepe mogą opisywać uderzenie komety.

Po rozszyfrowaniu symboli, specjaliści odkryli, że budowla Gobekli Tepe była nie tylko kolejną świątynią, ale mogło to być także starożytne obserwatorium. Na podstawie modeli komputerowych, które pomogły im dopasować konstelacje gwiazd wyszczególnione na Sępiej Skale do konkretnych dat, wyliczono, że uderzenie meteoru miało nastąpić ok. 10950 r p.n.e. z możliwością 250-letniego poślizgu.

Płaskorzeźby znajdują się na filarze budowli znanym jako Sępia Skała (ang. Vulture Stone) i przedstawiają zwierzęta w charakterystycznych pozycjach. Symbole w Gobekli Tepe odpowiadają konstelacjom gwiazd i pokazują, jak rój komet uderza w Ziemię.

Na filarze znajduje się także wizerunek mężczyzny pozbawionego głowy, który uważa się za symbol ludzkiej katastrofy i wielu ofiar po uderzeniu. Płaskorzeźby znajdujące się na filarze budowli znanym jako Sępia Skała (ang. Vulture Stone) przedstawiają zwierzęta w charakterystycznych pozycjach.

Płaskorzeźby w świątyni Gobekli Tepe z informacjami o upadku komety. Fot. Archeology.

Naukowcy stwierdzili również, że wnętrze świątyni jest świetnie zachowane, co oznacza, iż na wieki stało się symbolem wydarzenia, które mocno odcisnęło swe piętno na ich cywilizacji.

Uderzenie komety zapoczątkowało okres zwany Młodszym Dryasem, w trakcie którego na Ziemi szybko się ochłodziło i było to bezpośrednim powodem zniknięcia dziesiątek gatunków przedstawicieli megafauny, czyli takich zwierząt jak: mastodonty, mamuty czy tygrysy szablastozębne. Niestety nie były one w stanie przygotować się na nowe warunki klimatyczne.

To niesamowicie ważne odkrycie, pierwszy raz w historii bowiem udało się nam tak precyzyjnie przeanalizować przyczyny, czas wystąpienia oraz skutki tak wyjątkowego wydarzenia. 

Źródło: / Fot. Archeology

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy