Latający samochód od Toyoty na Igrzyska Olimpijskie w Tokio

Japończycy chcą uczynić Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 najbardziej niezapomnianym wydarzeniem sportowym, jakie miały miejsce w ostatnich dekadach. Oprócz relacji na żywo bez przerwy prowadzonych w jakości 8K, chcą zbudować latający samochód, przy pomocy którego zapalą znicz...

Japończycy chcą uczynić Letnie Igrzyska Olimpijskie 2020 najbardziej niezapomnianym wydarzeniem sportowym, jakie miały miejsce w ostatnich dekadach. Oprócz relacji na żywo bez przerwy prowadzonych w jakości 8K, chcą zbudować latający samochód, przy pomocy którego zapalą znicz olimpijski.

Nad tym ciekawym wynalazkiem pracują inżynierowie ze start-upu Cartivator. Zaprojektowany przez nich pojazd ma dokonywać pionowego startu, poruszać się w powietrzu, a także normalnie po drogach.

Niestety, twórcy nie zdradzają większej ilości szczegółów na temat swojego wynalazku o nazwie SkyDrive. Wiemy jednak, że pojazd będzie mierzył 2,9 metra długości i 1,3 metra szerokości, mógł latać 150 metrów nad ziemią i odbywać loty na odległość ponad 50 kilometrów z prędkością do 100 km/h.

Inżynierowie jakiś czas temu zaczęli zbierać potrzebne fundusze na realizację swojego pomysłu, którego budowa może pochłonąć nawet 1,2 miliona złotych. Teraz dowiadujemy się, że w projekt włączyła się Toyota, która już wyłożyła całą potrzebną kwotę. Pojazd ma być gotowy już w przyszłym roku.

Choć kibicujemy inżynierom z Cartivatora, to jednak wierzymy, że jednak Toyota z Lexusem wezmą się do roboty, i zbudują latający/lewitujący samochód na bazie swojej deskolotki, którą zaprezentowali dwa lata temu.

Toyota jest sponsorem głównym Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego do 2024 roku. Na Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio firma zamierza zaprezentować pełną gamę swoich nowatorskich technologii napędowych.

Tokio zostanie do tego czasu wyposażone w 100 autobusów komunikacji miejskiej zasilanych wodorowymi ogniwami paliwowymi, w stacje tankowania wodoru oraz samochody osobowe z tym napędem, sedany Mirai.

Obecnie MKOl dysponuje już flotą aut hybrydowych Toyoty i Lexusa, a do zabezpieczania Igrzysk oraz przewozu turystów i kibiców w Tokio posłużą jachty hybrydowe produkcji Toyoty. Firma traktuje Olimpiadę w Tokio jako okazję do wypromowania na całym świecie motoryzacji opartej na wodorze jako alternatywy dla samochodów spalinowych.

Źródło: Toyota / Fot. Toyota/Cartivator