Na Proximie B klimat sprzyja egzystencji życia!

Proxima B od ponad pół roku spędza sen z powiek astronomów z całego świata, a to za sprawą możliwości istnienia tam życia. Przypomnijmy, że planeta ta jest podobna do Ziemi, dlatego że jest obiektem kamiennym i znajduje się w takiej odległości od swojej gwiazdy...

Proxima B od ponad pół roku spędza sen z powiek astronomów z całego świata, a to za sprawą możliwości istnienia tam życia. Przypomnijmy, że planeta ta jest podobna do Ziemi, dlatego że jest obiektem kamiennym i znajduje się w takiej odległości od swojej gwiazdy Proxima Centauri, że na jej powierzchni może występować woda w stanie płynnym, a zatem znajduje się w tzw. strefie zamieszkania.

Oddalona jest ona od nas o zaledwie 4,2 lata świetlne, czyli 40 bilonów kilometrów, co czyni ten świat bardzo bliskim do przeprowadzenia tam ewentualnych misji kosmicznych, które zresztą są już planowane przez samego Stephena Hawkinga (zobaczcie tutaj).

Znając jasność gwiazdy (1/600 jasności słońca), masę planety (1,3 raza większa od Ziemi) i długość orbity (11,2 dni), zespół astronomów stwierdził, że na powierzchni Proximy B może występować woda.

Naukowcy sprawdzili dokładnie orbitę egzoplanety wpływ wydłużenia i spłaszczenia jej orbity, a także mierzyli jasność gwiazdy pod rożnymi kątami oraz przeprowadzili eksperymenty, zakładające różne możliwe warunki na powierzchni. Wyłoniono dwa obszary, na których istnieją dużo większe możliwości występowania wody, niż pierwotnie sądzono.

Teraz dowiadujemy się, że według najnowszych badań przeprowadzonych przez naukowców z Uniwersytetu w Exeter oraz z brytyjskiego Instytutu Meteorologii (Met Office) klimat panujący na Proxima B sprzyja rozkwitowi życia.

Porównanie wielkości Słońca z Ziemi do gwiazd z egzoplanet. Fot. UPR Aracibo.

Specjaliści wykorzystali w swoich badaniach Unified Model, czyli model globalnej prognozy pogody, która przygotowywana jest dla całej naszej planety oraz badań klimatu na przestrzeni dziesięcioleci. Zebrane dane posłużyły do przygotowania zaawansowanej symulacji klimatu Proxima B.

Naukowcy opierali się na składzie atmosfery podobnym do ziemskiego, ale również przygotowali model bardziej rozrzedzony, a mianowicie zawierający mniejsze stężenie azotu i dwutlenku węgla.

Wyniki symulacji bardzo pozytywnie zaskoczyły meteorologów. Wszystko bowiem wskazuje na to, że mogą tam panować warunki sprzyjające powstaniu życia, a klimat na tym fascynującym obiekcie jest bardzo stabilny.

Oczywiście te dobre wieści nie oznaczają, że tak jest w rzeczywistości, ale niemniej daje nam to motywację do przeprowadzania jeszcze dokładniejszych badań, bo być może obce formy życia mogą znajdować się nas bliżej, niż nam się to wydaje.

Źródło: Astronomy&Astrophysic / Fot. NASA