PGNiG i Orlen odkryli nowe złoże gazu w Wielkopolsce

Wszystko wskazuje na to, że plany rządu w kwestii niezależności energetycznej od Rosji będą mogły ziścić się znacznie szybciej, niż do tej pory zakładało. Dobre wiadomości dochodzą właśnie od specjalistów z...

Wszystko wskazuje na to, że plany rządu w kwestii niezależności energetycznej od Rosji będą mogły ziścić się znacznie szybciej, niż do tej pory zakładało (zobaczcie tutaj). Dobre wiadomości dochodzą właśnie od specjalistów z Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa SA oraz Grupy Orlen, którzy odkryli nowe złoże gazu ziemnego w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Odkrycie surowca było możliwe dzięki zastosowaniu w zachodniej Polsce, pierwszy raz w historii, technologii wierceń horyzontalnych w znajdującym się tam piaskowcu. Efektem stało się uzyskanie znacznego przypływu gazu ziemnego z występujących tam skał piaskowcowych permu (tzw. czerwony spągowiec).

Otwór zlokalizowany jest na koncesji Kórnik - Środa Wielkopolska (nr 32/96/p) i osiągnął głębokość ponad 3 tysięcy 650 metrów, a całkowita jego długość wynosi 4 tysiące 500 metrów, w tym ponad 400 metrów odcinka poziomego wierconego w złożu gazu.

Polska stanie się szybciej niezależna energetycznie od Rosji. Fot. Pixabay.

PGNiG wykonało już pierwsze testy i okazuje się, że nagromadzenie węglowodorów jest komercyjne, a więc z otworu Miłosław-5K/H będzie prowadzone wydobycie gazu ziemnego. Obecnie prowadzone są dalsze testy, które pozwolą ustalić wielkość zasobów złoża.

Otwór został wykonany we współpracy z zespołem segmentu wydobycia w Grupie Orlen. Na tej koncesji PGNiG jest operatorem i posiada 51 procent udziałów, Grupa Orlen posiada pozostałych 49 procent.

Specjaliści z PGNiG i Orlen twierdzą, że to dopiero początek odkryć ogromnych podkładów tego surowca w tej części Polsce.

Źródło: Forsal/PAP / Fot.