Palenie w ciąży uszkadza wątrobę dziecka

Moda na palenie już dawno minęła, ale wciąż wielu młodych ludzi, którzy dopiero będą mieli dzieci, jest nałogowymi palaczami. Chociaż powstają coraz to bardziej drastyczne kampanie antynikotynowe, wciąż ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu, jak niezwykle groźnie skutki...

Moda na palenie już dawno minęła, ale wciąż wielu młodych ludzi, którzy dopiero będą mieli dzieci, jest nałogowymi palaczami. Chociaż powstają coraz to bardziej drastyczne kampanie antynikotynowe, wciąż ludzie nie zdają sobie sprawy z faktu, jak niezwykle groźnie skutki może mieć palenie na poprawny rozwój i dalsze zdrowie ich przyszłego potomstwa.

Najnowsze badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu w Edynburgu powinny być tego najlepszym przykładem i ostateczną przestrogą. Otóż okazuje się, że związki z dymu papierosowego uszkadzają komórki wątroby dziecka w czasie trwania ciąży.

Nie były to proste badania, ze względu na problemy z uzyskaniem tkanki wątroby płodu. Naukowcy opracowali więc nową metodę wykorzystania pluripotencjalnych komórek macierzystych. Uzyskane komórki wątroby wystawiano następnie na oddziaływanie szkodliwych związków z dymu papierosowego.

Palenie w czasie ciąży niszczy wątrobę dziecka. Fot. Pixabay.

Przebadano przede wszystkim te związki, które znane są ze swojego przenikania do układu krążenia dziecka. Wyniki potwierdziły tylko to, co wcześniej sugerowano. Mieszanka związków pochodząca z dymu papierosowego wywołała w wątrobie małego człowieka więcej spustoszenia, niż pojedyncze substancje.

Co ciekawe, groźne substancje miały zupełnie inny wpływ na wątrobę chłopców i dziewczynek. U tych pierwszych powodowały większe bliznowacenie, tymczasem u tych drugich oddziaływały w większym stopniu na metabolizm organu.

To dopiero początek badań nad tragicznymi skutkami wpływu palenia papierosów na rozwój płodów. Dzięki opracowanej przez naukowców z Edynburga nowym metodom badawczym, teraz będzie można jeszcze lepiej zrozumieć procesy komórkowego wpływu papierosów na dziecko i przygotować skuteczniejsze metody ich ochrony.

Źródło: EurekAlert / Fot. Pixabay.