USAF pracują nad specjalnymi modułami z działami laserowymi

Amerykańskie Siły Powietrzne (USAF) bezustannie udoskonalają broń wykorzystywaną w swoich najróżniejszych statkach powietrznych. Kilka lat temu w Air Force Research Laboratory (AFRL) został zainicjowany projekt Advanced Technology, którego celem jest...

Amerykańskie Siły Powietrzne (USAF) bezustannie udoskonalają broń wykorzystywaną w swoich najróżniejszych statkach powietrznych. Kilka lat temu w Air Force Research Laboratory (AFRL) został zainicjowany projekt Advanced Technology, którego celem jest m.in. zaprojektowanie, zbudowanie i wyposażenie myśliwców, helikopterów i bombowców w futurystyczną broń laserową.

Pentagon poinformował właśnie o nowej mapie drogowej dotyczącej kwestii wprowadzenia tej futurystycznej broni do użytku w samolotach. Wynika z niej, że do roku 2021 w lasery o mocy 10 kW zostaną wyposażone bombowce B-51 i transportowce C-130. Myśliwce F-15 dostaną takie lasery ok. roku 2022, a nowe F-35 ok. roku 2024. Tymczasem szósta generacja myśliwców, która właśnie jest projektowana, otrzyma lasery o potwornej mocy 100 kW. Ma to nastąpić ok. roku 2029.

USAF chce zainstalować działa laserowe w myśliwcach w specjalnych, aerodynamicznych modułach, które mają być doczepiane do dolnej części samolotu. Z każdym kolejnym rokiem mają być one udoskonalane, aby mogły spełniać swoją rolę w każdych warunkach i w żaden sposób nie ograniczały maszyn.

Broń laserowa to przyszłość walk powietrznych. Fot. USAF/GA.

Armia USA ma niesamowity pomysł, który w piękny sposób odmieni latające zabytki, jakimi są superfortece B-52. Bombowce zostały oddane do użytku w latach 50. ubiegłego wieku, ale według USAF nadal bez problemu radzą sobie na polach walki XXI wieku i pozostaną w armii jeszcze przynajmniej przez 20 lat. Później zostaną zastąpione, wraz z B-2 Spirit, kosmicznymi B-21 Raider (zobaczcie tutaj).

Co niesamowite, to właśnie poczciwe B-52 Stratofortress zostaną jako pierwsze wyposażone przez koncern Northrop Grumman, Boeing lub General Atomic w broń laserową. Testy laserów o nazwie High Energy Laser trwają od kilku lat w bazie White Sands Missile Range w Nowym Meksyku.

Broń laserowa to przyszłość walk powietrznych. Fot. USAF/GA.

Z każdym rokiem moc tej futurystycznej broni wzrasta. Ostatecznie działka będą na tyle małe, że zainstalowane zostaną a pokładach myśliwców. Urządzenia te będą niezwykle zaawansowane, gdyż nie tylko będą odporne na zakłócenia, będą mogły śledzić rakiety w locie, ale również będą zdolne do likwidacji dalekich celów.

USAF chce dostać pierwsze skuteczne urządzenia już w 2019 roku, jednak masowo mają one pojawiać się na pokładach samolotów dopiero ok. roku 2022. Wtedy potyczki w przestworzach będą przypominać te rodem z Gwiezdnych Wojen.

Źródło: ScoutNews/USAF/AFRL / Fot. USAF