Hyperloop One pokazało 9 tras kolei przyszłości. Wśród nich jest Polska!

Firma Hyperloop One zaprezentowała 9 propozycji miejsc, w których może powstać trasa kolei przyszłości Hyperloop. Wszystkie nowe odcinki obejmują obszar Starego Kontynentu i północnej Afryki, proponowane są w takich krajach jak: Polska, Niemcy, Estonia, Finlandia, Hiszpania...

Firma Hyperloop One zaprezentowała 9 propozycji miejsc, w których może powstać trasa kolei przyszłości Hyperloop. Wszystkie nowe odcinki obejmują obszar Starego Kontynentu i północnej Afryki, proponowane są w takich krajach jak: Polska, Niemcy, Estonia, Finlandia, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia czy Maroko. Najkrótsza trasa ma długość ok. 90 kilometrów, natomiast najdłuższa ok. 1991 kilometrów.

W Polsce oczywiście jest to trasa już wcześniej sugerowana przez ludzi z HyperPoland i promowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju łącząca Warszawę z Wrocławiem (zobaczcie tutaj). Wszystkie zaprezentowane koncepcje, włącznie z propozycjami z całego świata (zobaczcie tutaj), są w tej chwili bardzo szczegółowo analizowane przez specjalistów z Hyperloop One, pod kątem możliwości ich realizacji.

Proponowana trasa Hyperloop w Polsce. Fot. Hyperloop One.

Przypomnijmy, że to właśnie ta firma zbudowała pierwszy na świecie funkcjonalny tor pod kolej przyszłości o nazwie DevLoop, który znajduje się pod Las Vegas. Ma on długość 500 metrów, a połączone ze sobą tuby mają po 3,3 metra średnicy. W tej chwili inżynierowie i projektanci pracują nad budową pierwszego prototypu kapsuły (zobaczcie tutaj), dzięki której będzie można rozpocząć testy tej technologii.

Tutaj wielkim wsparciem są zespoły studentów z całego świata, w tym również z Polski (zobaczcie tutaj), które biorą udział w konkursie Hyperloop Pod Competition, organizowanym przez SpaceX. W jego ramach testowane są w praktyce kapsuły i ich napędy.

Proponowana trasa Hyperloop w Wielkiej Brytanii. Fot. Hyperloop One.

Najbliższy konkurs będzie miał miejsce 25 sierpnia bieżącego roku w Los Angeles. Do ostatniego wyścigu stanęło aż 27 drużyn, ale to Holendrzy z Delft Hyperloop otrzymali największą liczbę punktów za całokształt, sumując punkty za design, bezpieczeństwo i prędkość. W ten sposób to ich kapsuła jest obecnie najbardziej podziwianą przez Elona Muska.

Proponowana trasa Hyperloop we Włoszech i Francji. Fot. Hyperloop One.

Dlatego też to właśnie na Delft University of Technology (TU Delft) powstał pierwszy testowy tor technologii Hyperloop, o którym pisaliśmy Wam kilka dni temu (zobaczcie tutaj).

Proponowana trasa Hyperloop w Estonii i Finlandii. Fot. Hyperloop One.

Tymczasem niedawno odbyła się też konferencja związana z przyszłością inwestycji w kolej przyszłości w Stanach Zjednoczonych i reszcie świata, m.in w Indiach (zobaczcie tutaj). Hyperloop One przedstawiła pierwsze 11 połączeń pomiędzy miastami w kraju.

Będą one łączyć: Boston-Somerset-Providence, Cheyenne-Houston, Chicago-Columbus-Pittsburgh, Denver-Colorado Springs, Denver-Vail, Kansas City-St. Louis, Los Angeles-San Diego, Miami-Orlando, Reno-Las Vegas, Seattle-Portland; and Dallas/Fort Worth-Austin-San Antonio-Houston.

Źródło: Hyperloop One / Fot. Hyperloop One