Tajny X-37B poleci na orbitę ze SpaceX

SpaceX polubiło się z Pentagonem i po owocnym oraz tanim wyniesieniu na orbitę tajnego satelity NROL-76, teraz firma Elona Muska podpisała kontrakt na wyniesienie w kosmos tajnego mini-wahadłowca X-37B. Maszyna wróciła niedawno po 718 dniach...

SpaceX polubiło się z Pentagonem i po owocnym oraz tanim wyniesieniu na orbitę tajnego satelity NROL-76 (zobaczcie tutaj), teraz firma Elona Muska podpisała kontrakt na wyniesienie w kosmos tajnego mini-wahadłowca X-37B.

Maszyna wróciła niedawno po 718 dniach przebywania na orbicie (zobaczcie tutaj). Jej kolejna misja jest utajniona.

Wiemy jednak, że w poprzedniej na pokładzie wahadłowca znalazł się testowy silnik jonowy, zaawansowane systemy precyzyjnej nawigacji czy próbki 100 najnowocześniejszych materiałów (nowe polimery, kompozyty i powłoki) w ramach projektu o nazwie Materials Exposure and Technology Innovation in Space (METIS). Ich zadaniem jest ochrona promów, satelitów, sond i kapsuł, a także wszystkich instalacji wojskowych znajdujących się na orbicie.

Mini-wahadłowiec X-37B po powrocie z misji OTV-4 w 2017 roku. Fot. USAF.

Nowa misja planowana jest na sierpień bieżącego roku. Do tej pory X-37B był wynoszony na orbitę z pomocą rakiety Atlas V 501 firmy United Launch Alliance, teraz pierwszy raz poleci Falconem-9.

Jest to drugi kontrakt, jaki SpaceX otrzymało od USAF. Pierwszy z nich zakłada dostarczenie w kosmos satelity nowej generacji. Wartość kontraktu przekracza w tym przypadku 80 milionów dolarów. Start misji ma nastąpić w kwietniu 2018 roku.

Źródło: USnews / Fot. USAF