W Polsce powstaną dwa testowe tory Hyperloop

Superszybka kolej przyszłości będzie mogła stać się jeszcze bardziej realna dzięki polskim firmom. Kilka dni temu informowaliśmy Was bowiem o planach budowy odcinka testowego tej technologii w Jaworznie na Śląsku, a teraz dowiadujemy się, że powstanie drugi!

Superszybka kolej przyszłości będzie mogła stać się jeszcze bardziej realna dzięki polskim firmom. Kilka dni temu informowaliśmy Was bowiem o planach budowy odcinka testowego tej technologii w Jaworznie na Śląsku (zobaczcie tutaj), a teraz dowiadujemy się, że powstanie drugi!

Pionierami rozwoju tej technologii w Polsce są studenci z projektu Hyper Poland, o których wielokrotnie pisaliśmy na łamach GeekWeek.pl (zobaczcie tutaj). Zespół składający się z 25 ambitnych, młodych inżynierów z Politechniki Warszawskiej oraz Politechniki Wrocławskiej, jako jeden z 24 zespołów z całego świata zakwalifikował się do finału konkursu na budowę kapsuły Hyperloop organizowanego przez SpaceX i wysłanie jej na wyścigi do Kalifornii. Polacy mają więc szansę na zaistnienie w świecie tworzenia technologii kolei przyszłości.

Drugi tor powstanie przy udziale właśnie Hyper Ponad i Instytutu Kolejnictwa. Właśnie poinformowano o zawarciu porozumienia, którego celem będzie rozwój technologii Hyperloop w naszym kraju, a przede wszystkim budowa testowego odcinka.

"Uważamy, że Polska jest doskonałym miejscem na rozwój technologii Hyperloop. Nasz kraj należy do grupy najszybciej rozwijających się europejskich gospodarek. Dzięki działaniom Hyper Poland, Polska jest jednym z czołowych krajów na świecie z realną szansą na powstanie tego nowego środka transportu. Hyper Poland uważa rozpoczęcie współpracy z Instytutem Kolejnictwa za istotny kamień milowy w projekcie polskiego Hyperloopa. Rozwiązania opracowane i zbadana przez lata na kolei stanowią znakomitą bazę do rozwoju technologii Hyperloop" – uważa Krzysztof Tabiszewski, prezes Hyper Poland.

Na tym etapie prac jeszcze nie wiadomo, gdzie dokładnie powstanie odcinek testowy. Najpierw naukowcy muszą przygotować studium wykonalności projektu.

Zaangażowanie w rozwój technologii kolei przyszłości Instytutu Kolejnictwa, czyli organizacji mającej 65 lat doświadczenia w obszarze transportu kolejowego, to bardzo ważne wydarzenie. Oznacza to, że w projekt włączą się najwięksi krajowi specjaliści z branży, co na pewno przyspieszy postęp prac.

Na początku ubiegłego miesiąca firma Hyperloop One zaprezentowała 9 propozycji miejsc, w których może powstać trasa kolei przyszłości Hyperloop. Wszystkie nowe odcinki obejmują obszar Starego Kontynentu i północnej Afryki, a wśród nich znalazła się trasa sugerowana już wcześniej przez ludzi z Hyper Poland i promowana przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, łącząca Warszawę z Wrocławiem (zobaczcie tutaj).

Źródło: Hyper Poland/Instytut Kolejnictwa / Fot. Hyperloop One