Autonomiczne minibusy to przyszłość transportu miejskiego

Coraz więcej metropolii na świecie stawia na innowacyjne, a nawet futurystyczne rozwiązania w kwestiach poradzenia sobie z problemami tworzącymi się w kulawym systemie komunikacji miejskiej. Miasta są przeludnione, infrastruktura drogowa jest już maksymalnie rozwinięta...

Coraz więcej metropolii na świecie stawia na innowacyjne, a nawet futurystyczne rozwiązania w kwestiach poradzenia sobie z problemami tworzącymi się w kulawym systemie komunikacji miejskiej. Miasta są przeludnione, infrastruktura drogowa jest już maksymalnie rozwinięta, a zanieczyszczenia powietrza sprawiają, że nie ma czym oddychać.

Władze Londynu, czyli jednego z najszybciej rozwijających się miast w Europie, postanowiły rozpocząć testy autonomicznych i w pełni elektrycznych minibusów. W trakcie czterotygodniowych testów mają one kursować na 2-kilometrowym odcinku w Greenwich, pomiędzy O2 Arena a Millenium Village.

Co prawda minibusy nie są nowością w Londynie, bo już podobne kursują np. na lotnisku Heathrow, to jednak teraz będą one poruszały się po normalnych drogach, wśród rowerzystów i pieszych.

W trakcie testów nad poprawnym funkcjonowaniem pojazdów mają czuwać technicy. Każdy z busów na swój pokład zabierze do 5 osób. Prędkość poruszania się tego ekologicznego środka transportu ograniczono tymczasowo do 15 km/h.

Minibusy będą mogły każdego dnia wozić setki czy nawet tysiące pasażerów na trasach, na których nie opłaca się tworzyć normalnych linii autobusowych.

Chociaż wydawać by się mogło, że takie małe pojazdy nic nie zmienią, to jednak w ten właśnie sposób władze, w ramach projektu Gateway, chcą usprawnić miejską komunikację i uważają, że to przyszłość metropolii.

Źródło: New Scientist / Fot. Gateway Project