Rosjanie też pokazali zbroję Iron Mana

Niezniszczali żołnierze na polu walki, rodem z filmów science-fiction, powoli stają się rzeczywistością, a to za sprawą amerykańskiego SOCOM (Special Operations Command), który poinformował, że już w przyszłym roku trafi do żołnierzy naszpikowany elektroniką kombinezon...

Niezniszczali żołnierze na polu walki, rodem z filmów science-fiction, powoli stają się rzeczywistością, a to za sprawą amerykańskiego SOCOM (Special Operations Command), który poinformował, że już w przyszłym roku trafi do żołnierzy naszpikowany elektroniką kombinezon, z wbudowanym egzoszkieletem oraz pancerzem. Wynalazek o nazwie TALOS ma diametralnie odmienić pole walki.

Tymczasem zbroję Iron Mana zaprezentowali również Rosjanie z Central Research Institute for Precision Machine Building. Nie mają oni zamiaru pozostawać w tyle za światem w kwestiach ochrony żołnierzy wykonujących najbardziej karkołomne misje specjalne.

W kombinezonie i hełmie znajdą się najnowocześniejsze zdobycze techniki. Pancerz ma chronić przed kulami i atakiem z użyciem noża, egzoszkielet ma pomóc żołnierzowi przenosić niezbędny do walki ciężki sprzęt, a hełm będzie miał wbudowany system oświetlenia i wyświetlacz "pop-up display" prezentujący położenie oraz mapę otoczenia.

Kombinezon ma również śledzić funkcje życiowe żołnierza i wysyłać dane o jego zdrowiu i zagrożeniach do jednostki operacyjnej. Niestety, Rosjanie nie ujawnili większej ilości szczegółów na temat tego ciekawego projektu. Możemy zobaczyć tylko wizję zbroi Iron Mana zaprezentowaną na manekinie.

Przypomnijmy, że w temacie tak zaawansowanych wynalazków dla żołnierzy przodują Stany Zjednoczone. W Projekcie TALOS (Tactical Assault Light Operator Suit) głównym elementem ochrony ma być płynna substancja kuloodporna (ciecz nienewtonowska) opracowana  przez naukowców z Politechniki Warszawskiej, Wojskowego Instytutu Technicznego Uzbrojenia i Instytutu Technologii Bezpieczeństwa Moratex oraz MIT (Massachusetts Institute of Technology), która wypełnia pancerz i może zmienić swój stan skupienia z płynnego w stały w kilka milisekund.

To sprawia, że zbroja może być giętka, i tym samym nie krępować ruchów, jak i sztywna, gdy potrzebna jest maksymalna ochrona. W chwili, gdy pocisk lub odłamki uderzą w pancerz, zmienia się pole elektryczne, substancja twardnieje a one odbijają się od kombinezonu jak od klatki piersiowej Supermana.

General Atomics kończą budowę niewielkiego silnika X Liquid Piston o spalaniu wewnętrznym, który pracując z prędkością 10 000 obrotów na minutę, miałby wytwarzać energię niezbędną do zasilania systemu TALOS.

TALOS monitoruje także funkcje życiowe organizmu, a dane wysyła do dowództwa i lekarzy, więc gdy cokolwiek złego stanie się z wojakiem, natychmiast zostanie udzielona mu pomoc. Co ciekawe, pancerz potrafi sam zatrzymać mniejsze krwawienia i tym samym zabezpieczyć żołnierza do przybycia wsparcia.

Zbroja XXI wieku, która uczyni z oddziałów specjalnych armię Iron Manów, nie tylko chroni zdrowie, lecz oferuje najnowsze zdobycze techniki, które znacząco polepszają ich sprawność ruchową (egzoszkielet), widoczność w nocy i kontakt z bazą oraz innymi żołnierzami.

Źródło: Russia Today / Fot. Revision/Talos/RT