Banany, które będą ratować życie

W krajach gorzej rozwiniętych setki tysięcy dzieci rocznie umiera z powodu niedoboru witaminy A, jednak naukowcy z Australii znaleźli sprytny sposób, by temu zaradzić. Stworzyli oni "złote" banany.

W krajach gorzej rozwiniętych tysięcy dzieci rocznie umiera z powodu niedoboru witaminy A, jednak naukowcy z Australii znaleźli sprytny sposób, by temu zaradzić. Stworzyli oni "złote" banany.

Banany te powstały poprzez genetyczną modyfikację najpopularniejszej odmiany tej rośliny uprawianej na świecie - Cavendish - z bardzo rzadkim jego gatunkiem pochodzącym z Papui Nowej Gwinei, który zawiera wielkie ilości prowitaminy A (czyli beta-karotenu - związku, który w organizmie przekształci się w witaminę A).

Brzmi to prosto, ale aby osiągnąć taki efekt konieczna była dekada wytężonej pracy i ponad 7 milionów dolarów, które pochodziły z Fundacji Billa i Melindy Gatesów.

Najważniejsze jednak, że to działa - owoc zawiera bardzo duże ilości beta-karotenu, a poza tym nowy banan na pierwszy rzut oka wyróżnia się od klasycznego owocu charakterystyczną, złotawą barwą.

Teraz ruszą eksperymenty w Ugandzie, aby zobaczyć, czy wyhodowany w tamtejszym środowisku złoty banan będzie miał równie dobre właściwości, jak ten z australijskich testów.

Źródło: Plant Biotechnology Journal, Zdj.: CC0