Jesteśmy o krok od odkrycia obcego życia poza Ziemią

Z pewnością wiele razy zadawaliście sobie pytania, które budzą w mieszkańcach naszej cywilizacji mnóstwo emocji, a mianowicie: Czy istnieje życie poza Ziemią? Jeśli tak, to gdzie? Jak wygląda, jak funkcjonuje? Na te pytania świat naukowy wciąż nie znalazł odpowiedzi, jednak...

Z pewnością wiele razy zadawaliście sobie pytania, które budzą w mieszkańcach naszej cywilizacji mnóstwo emocji, a mianowicie: Czy istnieje życie poza Ziemią? Jeśli tak, to gdzie? Jak wygląda, jak funkcjonuje?

Na te pytania świat naukowy wciąż nie znalazł odpowiedzi, jednak ma się to zmienić w ciągu najbliższych 20 lat. Cudownie, prawda?

"Myślę, że w ciągu 8 lat będziemy mieć silne przesłanki na istnienie życia formującego się poza Ziemią, a ostateczne dowody w ciągu 20 do 30 lat" - powiedziała Ellen Stofan, główna naukowiec NASA i doradczyni szefa agencji.

Naukowcy bowiem są niemal pewni, że dzięki planowanym lub już kontynuowanym misjom na obiekty znajdujące się w naszym Układzie Słonecznym, odkryjemy "jakieś" formy życia.

Na Tytanie mogą znajdować się obce formy życia. Fot. NASA.

"Wiemy gdzie szukać, mamy odpowiednią technologię i jesteśmy na najlepszej drodze do realizacji tego zdania" - dodała Stofan.

Według najnowszych analiz, przeprowadzonych na podstawie informacji o obecności wody i dostępu do ciepła, najlepszymi miejscami, sprzyjającymi powstaniu i formowaniu się życia, mogą być księżyce Jowisza: Europa, Ganimedes i Kallisto, księżyce Saturna: Enceladus, Tytan i Mimas, a także księżyc Neptuna: Tryton.

Naukowcy podkreślają jednocześnie, że najlepszym miejscem do życia dla ludzi w Układzie Słonecznym jest Tytan. W ciągu najbliższych 20-30 lat nasza cywilizacja powinna przebadać, przy pomocy sond kosmicznych i próbników, te obiekty, tym samym ujawniając największe ich tajemnice, a wśród nich może właśnie spokojnie egzystujące sobie proste formy życia.

Źródło: NASA / Fot. NASA