NASA nie stać na wysłanie załogowej misji na Czerwoną Planetę

NASA od kilku lat intensywnie przygotowuje się do wysłania na powierzchnię Marsa pierwszej w historii misji załogowej. Niestety, nawet William H. Gerstenmaier, szef misji załogowych w agencji nie wie, kiedy to się stanie. Na spotkaniu Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki...

NASA od kilku lat intensywnie przygotowuje się do wysłania na powierzchnię Marsa pierwszej w historii misji załogowej. Niestety, nawet William H. Gerstenmaier, szef misji załogowych w agencji nie wie, kiedy to się stanie.

Na spotkaniu Amerykańskiego Instytutu Aeronautyki i Astronautyki, Gerstenmaier powiedział, że przy obecnym budżecie NASA nie może sobie pozwolić na wysłanie ludzi na Marsa. Chociaż agencja nigdy nie podała, kiedy dokładnie planuje pierwszą misję rakiety Space Launch System i statku Orion z astronautami na Czerwoną Planetę, mówiło się, że będą to późne lata 20. lub wczesne 30.

Problemy budżetowe NASA nie powinny dziwić. W końcu ta rządowa agencja w każdym roku wysyła w kosmos wiele drogich i bardzo ważnych, z punktu widzenia światowej nauki, misji. Lot człowieka na Marsa pochłonie niewyobrażane fundusze, a przecież rząd od dawna chce, aby NASA była mocno wspomagana technologią oferowaną przez sektor prywatny przemysłu kosmicznego.

Agencja poczyniła też ogromne inwestycje w budowę systemu Space Launch System, który wciąż nie jest gotowy, a to właśnie dzięki niemu ma zostać zainaugurowany nowy etap podboju kosmosu.

NASA nie ma funduszy na załogowy lot na Marsa. Fot. NASA.

Prawdopodobnie pierwsi astronauci, którzy będą przechadzać się po powierzchni Marsa będą mieli na swoich skafandrach logo SpaceX, a NASA ostatecznie skupi się na dostarczaniu najnowocześniejszych technologii, dzięki którym pierwsi kolonizatorzy będą mogli przeżyć i spokojnie egzystować na Czerwonej Planecie.

NASA skupi się też na misjach eksploracyjnych Księżyca, budowie tam baz i stacji kosmicznej na orbicie oraz badaniach Jowisza, Saturna, Urana i Neptuna, ich księżycach oraz kometach, planetoidach i planetach karłowatych.

SpaceX chce wysłać pierwsze statki kosmiczne na Marsa pod koniec roku 2022. Musk szczegóły tej misji poda na Międzynarodowym Kongresie Astronautycznym, który odbędzie się we wrześniu w Australii.

Źródło: ArsTechnica / Fot. NASA