Powstaje pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa

Coraz więcej krajów świata chce na swoim terenie inwestować w technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Chiny niedawno otworzyły swoją pierwszą na świecie pływającą farmę solarną, a teraz Wielka Brytania jest w trakcie budowy pierwszej pływającej farmy wiatrowej...

Coraz więcej krajów świata chce na swoim terenie inwestować w technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych. Chiny niedawno otworzyły swoją pierwszą na świecie pływającą farmę solarną (zobaczcie tutaj), a teraz Wielka Brytania jest w trakcie budowy pierwszej pływającej farmy wiatrowej.

Innowacyjny projekt powstaje na wodach Morza Północnego, ok. 25 kilometrów na północy-wschód od miasta Peterhead w Szkocji.

Pierwsza na świecie pływająca farma wiatrowa. Fot. SOF.

Na pływającej farmie wiatrowej powstanie pięć turbin o wysokości 175 metrów, 75 metrowej długości łopaty i wadze 11,5 tysięcy ton. Farma ma dostarczyć energię elektryczną do przeszło 20 tysięcy domostw w regionie.

Technologie opracowane na potrzeby realizacji tej inwestycji i zebrane doświadczenie pozwoli budować podobne obiekty w najróżniejszych zakątkach świata, w których wieją silne wiatry, a głębokość morza jest na tyle duża, że nie ma możliwość instalacji turbin standardową metodą.

Źródło: BBC / Fot. SOF