Podróż z prędkością 4000 km/h superszybką koleją HyperFlight

Chiny zamierzają zdetronizować amerykańską koncepcję kolei przyszłości Hyperloop. Właśnie zainicjowali projekt o nazwie HyperFlight, za którym kryje się naddźwiękowa kolej, która będzie oferowała przejazdy z prędkościami dochodzącymi do 4000 km/h...

Chiny zamierzają zdetronizować amerykańską koncepcję kolei przyszłości Hyperloop. Właśnie zainicjowali projekt o nazwie HyperFlight, za którym kryje się naddźwiękowa kolej, która będzie oferowała przejazdy z prędkościami dochodzącymi do 4000 km/h.

Pomysłodawcą projektu jest China Aerospace Science and Industry Corporation, czyli firma odpowiedzialna za chiński przemysł kosmiczny. Pierwszy tor testowy ma powstać w mieście Wuhan w prowincji Hubei. W początkowej fazie realizacji tej wizji, kolej ma rozwijać prędkość do 1000 km/h..

W drugiej fazie szlak kolejowy ma być już łączyć kilka miast w Chinach i oferować przejazdy z prędkością do 2000 km/h. W trzeciej fazie przewiduje się budowę międzynarodowej, a nawet globalnej sieci, w której specjalne kapsuły będą przemieszczały się do 4000 km/h.

Technologia HyperFlight ma być w swoim założeniu podobna do Hyperloop i Maglev. Ogromne kapsuły mają poruszać się w tubach o obniżonym ciśnieniu i korzystać z dobrodziejstw lewitacji magnetycznej.

Firma CASIC współpracuje już z 20 instytutami badawczymi z Chin i całego świata. Posiadają one 200 patentów na technologie, które mogą pomóc w realizacji tej niesamowitej wizji naddźwiękowej kolei przyszłości.

Źródło: Xinhua / Fot. CGTN