W jaskiniach odkryto bakterie oporne na wszystkie antybiotyki

Nasza cywilizacja może zniknąć z powierzchni Ziemi szybciej, niż nam się to do tej pory wydawało, a zagrożenie nie musi nadejść z głębi kosmosu, tylko z podziemi. Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili niedawno badania mikroorganizmów odkrytych w jaskiniach...

Nasza cywilizacja może zniknąć z powierzchni Ziemi szybciej, niż nam się to do tej pory wydawało, a zagrożenie nie musi nadejść z głębi kosmosu, tylko z podziemi. Kanadyjscy naukowcy przeprowadzili niedawno badania mikroorganizmów odkrytych w jaskiniach Ameryki Południowej. Te cuda natury znajdują się na liście UNESCO i są zamknięte dla turystów.

Analizy mikroorganizmów wprawiły ich w zakłopotanie. Okazuje się, że liczące sobie 3,9 miliona lat bakterie są oporne na wszystkie znane nam naturalne antybiotyki.

W jaskiniach kryją się antybiotykooporne mikroorganizmy. Fot. Twitter.

Wszystkie specyfiki do zwalczania mikrobów pochodzą od mikroorganizmów, bakterii i grzybów. Odkryte bakterie były odizolowane od świata tak długo, że walcząc ze sobą w jaskiniach o przetrwanie i zjadając się wzajemnie, po prostu ewoluowały i uodporniły się na wszystkie naturalne specyfiki stosowane przez ludzkość w szpitalach.

Na szczęście dysponujemy jeszcze syntetycznymi środkami, które zapewniają nam pewien poziom ochrony. Naukowcy zaznaczają jednak, że gdyby jednak takie bakterie dostały się w niepowołane ręce i ktoś w odpowiedni sposób by je zmodyfikował pod broń biologiczną, ludzkość byłaby bez szans.

Źródło: Nature / Fot. Twitter