Drewniana wieża stanie w sercu Nowego Jorku

W sercu Nowego Jorku niebawem może stanąć 217-metrowa wieża widokowa, która zbudowana zostanie z... drewna. Według architektów z DFA Studio ma to być najwyższa na świecie konstrukcja zbudowana z tego materiału. Będzie to wielki ukłon władz miasta...

W sercu Nowego Jorku niebawem może stanąć 217-metrowa wieża widokowa, która zbudowana zostanie z... drewna. Według architektów z DFA Studio ma to być najwyższa na świecie konstrukcja zbudowana z tego materiału. Będzie to wielki ukłon władz miasta w stronę ekologii i ma być zwieńczeniem zielonego centrum tej kosmopolitycznej metropolii, czyli Central Parku.

Drewniana wieża stanie w sercu Nowego Jorku. Fot. DFA Studio.

Z drewnianej wieży o futurystycznym wyglądzie będzie można podziwiać panoramę całego Nowego Jorku, a zwłaszcza miejskiej dżungli Manhattanu. Wewnątrz obiektu znajdzie się miejsce dla barów, restauracji i sklepów. Oczywiście cała konstrukcja nie będzie oparta tylko na drewnie, bo pośrodku niej znajdzie się betonowo-stalowy rdzeń.

Drewniana wieża stanie w sercu Nowego Jorku. Fot. DFA Studio.

Co najciekawsze, architekci z DFA Studio chcą, aby wieża była źródłem czystej wody, która wypełni zbiornik Jacqueline Kennedy Onassis. Zajmuje on powierzchnię 1/8 Central Parku i w tej chwili jest bardzo zanieczyszczony.

Drewniana wieża stanie w sercu Nowego Jorku. Fot. DFA Studio.

W dolnej części wieży znajdowałby się więc system specjalnych filtrów, dzięki któremu czysta woda trafiałaby do zbiornika Jacqueline Kennedy Onassis. Mieszkańcy i turyści wypoczywający w parku mogliby mieć wolny dostęp do miliarda litrów świeżej i słodkiej wody.

Drewniana wieża stanie w sercu Nowego Jorku. Fot. DFA Studio.

Według projektu, system oczyszczania wody będzie napędzany turbiną wiatrową umieszczoną w rdzeniu wieży. Ekologiczny obiekt miałby powstać w zaledwie 6 miesięcy, a to dzięki prefabrykowanym elementom konstrukcji.

Źródło: DFA Studio / Fot. DFA Studio