SpaceX przygotowuje dwa starty rakiet Falcon

SpaceX przygotowuje się do październikowych startów dwóch rakiet Falcon. Pierwsza z nich wystartuje już 4 października o godzinie 15:06 CEST z bazy Vandenberg w Kalifornii, z dziesięcioma satelitami Iridium NEXT, a druga 8 października o godzinie 00:53 CEST z platformy LC-39A...

SpaceX przygotowuje się do październikowych startów dwóch rakiet Falcon. Pierwsza z nich wystartuje już 4 października o godzinie 15:06 CEST z bazy Vandenberg w Kalifornii, z dziesięcioma satelitami Iridium NEXT, a druga 8 października o godzinie 00:53 CEST z platformy LC-39A na przylądku Canaveral, na Florydzie, z satelitą SES-11/EchoStar 105.

Inżynierowie planują w obu przypadkach odzyskanie pierwszych stopni rakiet, które najprawdopodobniej wylądują na platformach morskich.

SpaceX wyniesie na niską orbitę (LEO), na wysokość 780 kilometrów, 10 satelitów drugiej generacji konstelacji telekomunikacyjnej Iridium NEXT. Waga każdego z satelity to ok. 860 kilogramów.

Satelita SES-11/Echostar-105. Fot. SES.

Tymczasem w misji SES-11/EchoStar 105 będzie to orbita geostacjonarna transferowa (GTO), skąd satelita dotrze do wyznaczonego punktu na orbicie geostacjonarnej (GEO). Masa startowa tego satelity telekomunikacyjnego to 5200 kilogramów.

Z danych udostępnionych przez SpaceX wynika, że test statyczny silników Falcona 9R dla lotu z satelitami Iridium odbędzie się już 30 września.

Źródło: SpaceX / Fot. SpaceX