Wegetarianie mogą mieć problemy intelektualne

Inteligencja to ogólna sprawność procesów poznawczych, które umożliwiają korzystanie z doświadczeń, przystosowanie się do panujących warunków życia i rozwiązywania problemów. Sprawność intelektualna u dzieci zależna jest od wielu czynników...

Inteligencja to ogólna sprawność procesów poznawczych, które umożliwiają korzystanie z doświadczeń, przystosowanie się do panujących warunków życia i rozwiązywania problemów. Sprawność intelektualna u dzieci zależna jest od wielu czynników.

Najnowsze badania międzynarodowego zespołu naukowców rzucają nowe światło na niekorzystny wpływ wegetarianizmu na sprawność intelektualną dzieci. Okazuje się, że pociechy matek-wegetarianek mają problemy z uczeniem się w szkołach i przez to uzyskują znacznie gorsze wyniki od dzieci-mięsożerców.

Naukowcy uważają, że za zjawisko to odpowiedzialny jest poważny niedobór witaminy B12. Wszystkie kobiety, a zwłaszcza wegetarianki, które w czasie ciąży nie spożywają jajek i mięsa, nie dostarczają swoim dzieciom odpowiedniej ilości tej witaminy, w rezultacie czego ich rozwój przebiega w niekorzystny sposób.

Matki-wegetarianki muszą urozmaicać swoją dietę. Fot. Twitter.

Efektem tego są problemy ze sprawnością intelektualną u takich dzieci, co objawia się później np. w szkole problemami w nauce i gorszymi ocenami. Naukowcy przypominają, że witamina B12, witamina D, cynk, żelazo i wapń są niezbędne do prawidłowego rozwoju umysłowego dzieci.

Źródło: Earth-Chronicles / Fot. Twitter