Bill Gates przekazał 100 milionów $ na walkę ze złodziejem pamięci

Bill Gates, drugi najbogatszy człowiek świata i twórca jednej z najbardziej wpływowych fundacji charytatywnej na Ziemi, wyłożył 100 milionów dolarów na walkę ze złodziejem pamięci, czyli chorobą Alzheimera. To już kolejny projekt Gatesa w temacie walki z najgroźniejszymi chorobami...

Bill Gates, drugi najbogatszy człowiek świata i twórca jednej z najbardziej wpływowych fundacji charytatywnej na Ziemi, wyłożył 100 milionów dolarów na walkę ze złodziejem pamięci, czyli chorobą Alzheimera.

To już kolejny projekt Gatesa w temacie walki z najgroźniejszymi chorobami dręczącymi naszą cywilizację. Niedawno były szef Microsoftu zapowiedział, że do końca bieżącego roku jego naukowcy uporają się z polio (zobaczcie tutaj).

Teraz na swój cel wziął chorobę Alzheimera, więc możemy być pewni, że w ciągu najbliższych kilku lat ludzkość otrzyma potężny oręż do walki z tą potworną chorobą, która na całym świecie dotyka coraz więcej ludzi. Organizacja Alzheimer’s Disease International wylicza, ze choroba dotyka około 50 milionów osób na całym świecie. Do 2050 roku liczba ta zwiększyć może się nawet do 131 milionów.

Gates chce wesprzeć kwotą 50 milionów dolarów Dementia Discovery Fund, czyli fundusz venture capital wspierającego przemysł i rządy w wynajdowaniu sposobów na walkę z chorobą. Drugie 50 milionów stanowić będzie inwestycje w wybrane startupy zajmujące się badaniami nad chorobą Alzheimera. Obie inwestycje nie będą powiązane z Fundacją Billa i Melindy Gatesów.

Multimiliarder chce, aby za tę astronomiczną kwotę naukowcy mogli lepiej zrozumieć rozwój choroby Alzheimera, szybciej ją wykrywali na drodze diagnostyki, opracowali lepsze sposoby wstrzymywania choroby, inicjowali więcej badań klinicznych oraz lepiej zarządzali, analizowali i wykorzystywali zgromadzone dane na temat choroby.

Bill Gates uważa, że póki co nie ma na świecie skutecznego leku na spowolnienie czy całkowite zatrzymanie postępu choroby. Jedynie istnieją specyfiki łagodzące jej objawy. Dzięki swoim 100 milionom dolarów chce on szybko odmienić ten smutny stan rzeczy.

Źródło: Bill Gates/Reuters / Fot. Twitter