W komunikacji miejskiej za bilet zapłacimy kartą lub smartfonem

Wrocław będzie następnym miastem po Łodzi, w którym chcąc podróżować komunikacją miejską, będziemy mogli w tramwaju czy autobusie zapłacić za bilet kartą płatniczą lub smartfonem. Innowacyjny system ma być dostępny oficjalnie od 8 marca przyszłego roku...

Wrocław będzie następnym miastem po Łodzi, w którym chcąc podróżować komunikacją miejską, będziemy mogli w tramwaju czy autobusie zapłacić za bilet kartą płatniczą lub smartfonem.

Innowacyjny system ma być dostępny oficjalnie od 8 marca przyszłego roku. Realizacją tego trudnego przedsięwzięcia zajmie się Mennica Polska. Z usługi opłaty zbliżeniowej za bilety będzie można skorzystać we wszystkich pojazdach komunikacji miejskiej.

Co ciekawe, w sumie będzie dostępnych aż 3300 innowacyjnych kasowników, czyli aż cztery razy więcej, niż automatów do zakupu biletów, których jest 820 sztuk. Zgodnie z umową, jaką zawarto z Mennicą Polską, zwiększy się również liczba stacjonarnych automatów do zakupu biletów na przystankach z 125 do 170 sztuk.

Innowacyjne kasowniki w komunikacji w Łodzi i we Wrocławiu. Fot. um.lodz.pl.

Oprócz tego, będą również cztery Biura Obsługi Klienta, trzy punkty do obsługi studentów, a bilety będzie można nabyć w co najmniej 200 lokalizacjach. Dla porównania, aktualnie jest ich na terenie miasta 175.

Zakup biletu będzie możliwy dzięki technologii zarówno NFC (Android Pay), jak i HCE. Ale to nie wszystko. Uiścić opłatę za bilet będzie można również elektroniczną portmonetką na karcie Urbancard. Na nowoczesnym kasowniku będziemy mogli zawsze sprawdzić dostępne na karcie środki oraz ważność biletów okresowych. 

Źródło: Wroclaw.pl / Fot. UM.lodz.pl