Powstały pierwsze na świecie buty z grafenową podeszwą

Grafen od wielu lat uznawany jest za materiał przyszłości. Wielu uważa, że z jego pomocą będziemy mogli stworzyć materiały, dzięki którym odmieni się na lepsze życie milionów ludzi zamieszkujących naszą planetę...

Grafen od wielu lat uznawany jest za materiał przyszłości. Wielu uważa, że z jego pomocą będziemy mogli stworzyć materiały, dzięki którym odmieni się na lepsze życie milionów ludzi zamieszkujących naszą planetę.

Ostatnimi czasy powstaje coraz więcej produktów zawierających w sobie grafen. Dzięki niemu ich możliwości i praktyczność bardzo mocno wzrasta.

Najlepszym przykładem idealnego wykorzystania grafenu mogą być buty Inov-8. Inżynierowie z University of Manchester i National Graphene Institute opracowali podeszwy do butów przyszłości, które nie tylko niezwykle wolno się ścierają i są bardzo wytrzymałe, ale również oferują rewelacyjną przyczepność.

Naukowcy chwalą się, że przygotowana przez nich odpowiednia mieszanka najnowszych materiałów i grafenu sprawia, że podeszwa Inov-8 jest o 50 procent twardsza, bardziej rozciągliwa i odporna na zużycie od najlepszych butów biegowych dostępnych na rynku.

Grafenowe buty mają pojawić się w sprzedaży już w przyszłym roku. Niestety, póki co ich cena nie jest znana, ale możemy spodziewać się, że pierwsze sztuki najpierw trafią w ręce, a w zasadzie na nogi sportowców.

Źródło: University of Manchester / Fot. University of Manchester