Najszybszy na świecie superkomputer powstanie w... Unii Europejskiej

Niedawno świat obiegła wiadomość o tym, że skończyła się dominacja Stanów Zjednoczonych na liście TOP500 najszybszych i najpotężniejszych superkomputerów na naszej planecie. Światowym liderem stały się Chiny, które mają na liście już 202 maszyny. Jeszcze pół roku temu Stany Zjednoczone miały 169 maszyn, a Chiny 160...

Niedawno świat obiegła wiadomość o tym, że skończyła się dominacja Stanów Zjednoczonych na liście TOP500 najszybszych i najpotężniejszych superkomputerów na naszej planecie. Światowym liderem stały się Chiny, które mają na liście już 202 maszyny. Jeszcze pół roku temu Stany Zjednoczone miały 169 maszyn, a Chiny 160.

Chiny mogą się pochwalić posiadaniem najpotężniejszego superkomputera na Ziemi o nazwie Sunway TaihuLight, którego wydajność wynosi 93,01 PFLops. Kolejnymi krajami, które umieściły najwięcej superkomputerów na liście są Japonia (35 systemów), Niemcy (20), Francja (18) i Wielka Brytania (15).

Niebawem jednak pierwsze dwa miejsca na liście TOP 500 będą okupowane przez Unię Europejską i Stany Zjednoczone, które zepchną Chiny na trzecią pozycję. Parlament Europejski podjął właśnie decyzję o budowie superkomputera za okrągły miliard euro.

Póki co to Chiny liderem TOP500 w superkomputerach. Fot. Twitter.

Potwór obliczeniowy ma rozpocząć swoją pracę dla europejskich ośrodkach badawczych na przełomie 2022 i 2023 roku. Maszyna powstanie w ramach projektu EuroHPC, a jego budowę sfinansują kraje członkowskie, więc udział w tym projekcie będzie miała również Polska.

Potężna moc obliczeniowa przekraczająca trylion operacji na sekundę ma być wykorzystana do przyspieszenia badań naukowych z zakresu medycyny czy meteorologii.

Źródło: GeekWeek.pl/EU News / Fot. Pexels/Twitter