AirSpaceX zaleje miasta latającymi taksówkami

Wszystko wskazuje na to, że przyszłością transportu miejskiego będą podniebne taksówki. Jeszcze rok czy dwa temu wszyscy uważali, że to tylko koncepty, które pięknie wyglądają, ale ostatecznie pozostaną tylko w sferze projektów i wielkich wyobrażeń...

Wszystko wskazuje na to, że przyszłością transportu miejskiego będą podniebne taksówki. Jeszcze rok czy dwa temu wszyscy uważali, że to tylko koncepty, które pięknie wyglądają na papierze, ale ostatecznie pozostaną tylko w sferze projektów i wielkich wyobrażeń.

Tymczasem coraz więcej firm tworzy swoje wizje latających taksówek typu VTOL, a nawet niektóre z nich z powodzeniem już testują swoje wynalazki w metropoliach (zobaczcie tutaj).

Kolejną firmą, która włączyła się do projektu tworzenia transportu przyszłości, jest AirSpaceX. Na North American International Auto Show (NAIAS) w Detroit, inżynierowie zaprezentowali Mobi-One, czyli elektryczny i w pełni autonomiczny statek powietrzny typu VTOL.

Został on zaprojektowany nie tylko do przewozu pasażerów, ale i ładunków. Na pokład mogą wejść cztery osoby lub ponad 200 kilogramów ładunku. Podniebna taksówka może rozpędzić się do 400 km/h (prędkość przelotowa ok. 241 km/h) i dysponuje zasięgiem wynoszącym do 104 kilometrów.

Założyciele AirSpaceX chcą, aby do roku 2026 w 50 miastach w Stanach Zjednoczonych można było skorzystać z ogromnej floty liczącej 2500 sztuk Mobi-One.

Zainteresowanie tego typu środkiem transportu z roku na rok będzie wzrastało, a to ze względu na większą świadomość ekologii, dbania o zdrowie i oszczędności. Każdego roku w samych USA marnuje się na stanie w korkach aż 300 miliardów dolarów, a kierowcy średnio tracą na to 42 godziny, przy tym emitując do atmosfery aż 17 miliardów kilogramów CO2.

Źródło: GeekWeek.pl/AirSpaceX / Fot. AirSpaceX