Błąd w łatce Intela dla Spectre/Meltdown w nowych i starych CPU

Pamiętacie łatkę Intela dla Spectre/Meltdown, która sama zawierała błędy powodujące restartowanie komputerów? Początkowo producent podawał, że problemy te występują jedynie na urządzeniach wyposażonych w procesory Broadwell i Haswell, ale okazuje się, że błąd obejmuje także nowsze oraz starsze CPU Niebieskich.

Pamiętacie łatkę Intela dla Spectre/Meltdown, która sama zawierała błędy powodujące restartowanie komputerów? Początkowo producent podawał, że problemy te występują jedynie na urządzeniach wyposażonych w procesory Broadwell i Haswell, ale okazuje się, że błąd obejmuje także nowsze oraz starsze CPU Niebieskich.

Intel przeprowadził wewnętrzne testy mające na celu zidentyfikowanie błędu i udało mu się wymusić problem wykazujący podobne objawy (restartowanie sprzętu) na platformach napędzanych przez procesory Skylake i Kaby Lake, czyli serie, które debiutowały na rynku po Broadwell i Haswell. Podatne okazały się jednak także modele z rodziny Ivy Bridge i Sandy Bridge. Wiceprezes firmy, Navin Shenoy, zapewnił jednak, że są bliscy odkrycia źródła problemu. Jednocześnie dodał, że do przyszłego tygodnia będą dostarczać partnerom mikrokod w wersji beta do weryfikacji.

 Shenoy ujawnił także w jaki sposób łatki Spectre/Meltdown wpłyną na serwery, co stanowić ma wypełnienie obietnicy firmy o większej transparentności. Z pierwszych danych z testów serwerowych platform korzystających z dwugniazdowych systemów Intel Xeon Scalable bazujących na ich najnowszej architekturze wynika, że patche nie wpłyną na pobór energii, a nie odnotowano też żadnego spowolnienia w zakresie biznesowych aplikacji Java. Minimalny spadek (2-4%) zanotowano w niektórych zastosowaniach, ale wyraźne spowolnienie dostrzeżono w testach symulujących różne obciążenie I/O. W przypadku, kiedy CPU wykorzystywany był w 100% do odczytu danych, nie wpływa to na jego wydajność, ale kiedy cała moc procesora przeznaczona jest na zapis danych, to jego spowolnienie sięga nawet 18%. Podczas korzystania z SPDK iSCSI wydajność z wykorzystaniem jednego rdzenia spadła aż o 25%. Więcej szczegółów przedstawia poniższa tabela.

Intel zapewnia, że współpracuje z partnerami i klientami nad poprawą w obszarach, gdzie dostrzec można spadki wydajności. Jednym z rozważanych rozwiązań jest Retpoline, czyli technika stosowana przez Google, która opracowana została do ochrony systemów technologicznych gigantów przez zagrożeniem ze strony drugiego wariantu Spectre, bez wpływu na wydajność.