Marsjański meteoryt odkryty na Ziemi powróci na Czerwoną Planetę

NASA jest w trakcie budowy kolejnego łazika, którego zadaniem, w ramach misji Mars 2020, będzie eksploracja Czerwonej Planety i odkrycie jak najwięcej jej największych tajemnic, zanim wyląduje tam pierwsza misja załogowa...

NASA jest w trakcie budowy kolejnego łazika, którego zadaniem, w ramach misji Mars 2020, będzie eksploracja Czerwonej Planety i odkrycie jak najwięcej jej największych tajemnic, zanim wyląduje tam pierwsza misja załogowa.

Astrobiolodzy nie ukrywają, że badania prowadzone przez najbardziej do tej pory zaawansowane technologicznie urządzenie, poruszające się po tej planecie, będą skupiały się przede wszystkim na poszukiwaniu śladów życia.

Meteoryt Sayh al Uhaymir 008 odkryty w Omanie w 2008 roku. NASA/JPL-Caltech.

Nowy łazik z wyglądu będzie przypominał swojego poprzednika, czyli łazik aktualnie eksplorujący Marsa o nazwie Curiosity, jednak będzie od niego o wiele bardziej zaawansowany pod każdym względem.

NASA poinformowała, że w ramach misji Mars 2020, wraz z łazikiem na ten obiekt poleci marsjański meteoryt o nazwie Sayh al Uhaymir 008 (SaU008), który w 2008 roku został odkryty na pustyni w Omanie.

Łazik Mars 2020, który poszuka śladów życia na Marsie. NASA/JPL-Caltech.

Pewnie zastanawiacie się, po co agencja odsyła liczącą sobie miliardy lat kosmiczną skałę do swojego domu? Otóż pomoże ona naukowcom w kalibracji urządzeń, będących na wyposażeniu łazika, a odpowiadających za analizę składu chemicznego skał.

W ten sposób urządzenie będzie z najwyższą możliwą precyzją realizowało poszczególne etapy swojej niezwykle ważnej misji dla ludzkości i poszerzenia naszej wiedzy o tym fascynującym obiekcie, który za kilka dekad stanie się domem dla wielu mieszkańców naszej planety.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA/JPL-Caltech