Energetyka wiatrowa tańsza od jądrowej

Niedawno dowiedzieliśmy się, że energetyka słoneczna zdominowała jądrową, a teraz dochodzą do nas wieści o tym, że energetyka wiatrowa staje się tańsza od jądrowej. Cóż, chyba już nie powinna już nikogo dziwić świetlana przyszłość technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych...

Niedawno dowiedzieliśmy się, że energetyka słoneczna zdominowała jądrową, a teraz dochodzą do nas wieści o tym, że energetyka wiatrowa staje się tańsza od jądrowej (zobaczcie tutaj). Cóż, chyba już nie powinna już nikogo dziwić świetlana przyszłość technologii pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Elektrownie wiatrowe zainstalowane u wybrzeży Wielkiej Brytanii dostarczają prąd o wiele tańszy, niż elektrownie jądrowe. Teraz trzeba się więc zastanowić nad sensem budowy instalacji jądrowych.

Brytyjski Departament Biznesu, Energii i Strategii Przemysłowej w najbliższych latach zrealizuje trzy wielkie projekty OZE. Pierwsza z nich, Hornsea Two, stanie u wybrzeży Yorkshire i będzie największą morską farmą wiatrową. Realizacją zajmie się duńska firma DONG Energy. Niemiecki Innogy i norweski Statkraft będą odpowiedzialne za budowę Triton Knoll u wybrzeży Lincolnshire, a portugalski EDP Renovaveis i francuski ENGIE zbudują farmę Moray w Szkocji.

Energetyka wiatrowa tańsza od jądrowej. Fot. Pexels.

Według projektu, trzy inwestycje będą dysponowały trzema gigawatami mocy i zasilą w prąd elektryczny 3,6 miliona gospodarstw domowych. Dla projektów, które ruszą w latach 2021/2022, cena za megawatogodzinę wyniesie 74,75 funta, a dla projektów uruchamianych w latach 2022/2023 będzie to już 57,50 funta.

Oznacza to jedno, podatnik zapłaci za energię wiatrową o wiele mniej, niż za jądrową, gdyż w planowanej nowej elektrowni jądrowej o nazwie Hinkley Point C, cena za megawatogodzinę wyniesie aż 92,50 funta. Ale to nie wszystko. Gwarantowana cena będzie obowiązywała przez 35 lat i będzie rosła, wraz z inflacją.

Specjaliści z Nuclear Industry Association podkreślają, że jedna technologia nie rozwiąże potrzeb energetycznych Wielkiej Brytanii, ale takie informacje mówią nam, że świat powinien jeszcze mocnej pochylić się nad technologiami OZE. W przyszłości inżynierowie widzą również potrzeby inwestycji w pozyskiwanie energii z pływów i fal morskich. To do nich niebawem będzie należała najlepsza wydajność w stosunku do ceny.

Źródło: GeekWeek.pl/Phys.org / Fot. Pexels