Wysokoprzetworzona żywność skorelowana z rakiem

Produkty wysokoprzetworzone takie jak pakowane pieczywo, przekąski takie jak czipsy, batony, gotowe dania mięsne i rybne czy zupki instant, nie należą do najzdrowszych - nikogo chyba nie trzeba do tego specjalnie przekonywać. A naukowcy z Universite Sorbonne Paris Cite przynoszą właśnie wieści o tym, że spożywanie takiej żywności proporcjonalnie zwiększa ryzyko nowotworów.

Produkty wysokoprzetworzone takie jak pakowane pieczywo, przekąski takie jak czipsy, batony, gotowe dania mięsne i rybne, fastfoody czy zupki instant, nie należą do najzdrowszych - nikogo chyba nie trzeba do tego specjalnie przekonywać. A naukowcy z Universite Sorbonne Paris Cite przynoszą właśnie wieści o tym, że da się zauważyć bezpośredni związek między spożywaniem takiej żywności, a ryzykiem wystąpienia nowotworów.

Badanie kohortowe, które przeprowadzono na próbce 105 tysięcy osób, polegało na prostym porównaniu diety z wynikami dotyczącymi stanu zdrowia. Grupie badanych przyglądano się średnio przez 5 lat, a wyniki tej obserwacji wskazują wprost,że zwiększenie ilości wysokoprzetworzonej żywności w diecie o 10% zwiększa ryzyko zapadnięcia na nowotwór o 12%.

To nie pierwszy sygnał wskazujący powiązanie diety z ryzykiem zachorowania na raka - już wcześniej, w trakcie badań dla Światowej Organizacji Zdrowia wykazano, że wysokoprzetworzone mięso zwiększa to ryzyko. Najnowsze badanie jest jednak największym z dotychczasowych, a zatem najsilniej potwierdzającym tę niepokojącą zależność.

Oczywiście zbyt wcześniej by wskazywać na prosty związek przyczynowo-skutkowy, jednak korelacji w danych nie da się nie zauważyć (może być ona jednak związana z innymi elementami stylu życia badanych, bo ludzie, którzy jedzą więcej żywności wysokoprzetworzonej częściej są też otyli), co powinno być przyczynkiem do dalszych badań.

Źródło: BMJ, Zdj.: CC0