X-Prize oferuje 10 mln $ za budowę prawdziwego robota-avatara człowieka

Fundacja X-Prize ogłosiła właśnie niezwykły konkurs na budowę pierwszego robota-avatara człowieka, dzięki któremu będziemy mogli odczuwać otaczającą nas przestrzeń i wchodzić z nią w interakcję w taki sposób, jakbyśmy fizycznie znajdowali się w miejscu przebywania maszyny.

Pomysłodawcy inicjatywy Avatar X-Prize nawet nie podali dokładnych szczegółów, jakby miał wyglądać taki robot/mech, bo do tego tematu można podejść na wiele różnych sposób, czego najlepszym przykładem może być koreański mech o nazwie Method-2 (zobaczcie tutaj) i robot z załączonych filmów.

Zespoły inżynierów, które zdecydują się wziąć udział w konkursie i spróbują pomóc w realizacji tej niesamowitej wizji, za najlepszy koncept mogą otrzymać nawet 10 milionów dolarów.

Fundacja chce, aby roboty-avatary mogły być zdalnie sterowane, przy pomocy technologii VR, na odległość przynajmniej 100 kilometrów, a ich operatorzy mogli z ich pomocą podnosić różne przedmioty, przenosić ciężkie ładunki, odczuwać temperaturę czy widzieć i słyszeć wszystko to, co dzieje się wokół maszyny.

Wyobraźcie sobie, że siedzicie w pracy i przypominacie sobie, że zapomnieliście wyprowadzić psa. Zakładacie więc na głowę gogle VR i zaczynacie sterować swoim sobowtórem w formie robota humanoidalnego, który znajduje się w Waszym domu. Maszyna łapie za smycz i idzie na spacer z Waszym psem.

Fikcja? Ludzie z X-Prize wierzą, że do roku 2021 ta technologia stanie się rzeczywistością. Pożyjemy, zobaczymy. Tymczasem mocno trzymamy kciuki, bo bezramkowe smartfony i przezroczyste telewizory to nie jest technologia, którą powinniśmy się zachwycać w nadchodzących latach 20. XXI wieku.

Źródło: GeekWeek.pl/X-Prize / Fot. 20th Century Fox