Kapsuły SkyTran będą prawdziwą rewolucją w transporcie miejskim

Firma SkyTran Inc i Israel Aerospace Industries (IAI) wspólnie opracowują rewolucyjny projekt, który usprawni miejski transport publiczny. System SkyTran ma być szybki, tani, przyjazny środowisku i bezpieczny...

Firma SkyTran Inc i Israel Aerospace Industries (IAI) wspólnie opracowują rewolucyjny projekt, który usprawni miejski transport publiczny. System SkyTran ma być szybki, tani, cichy, przyjazny środowisku i bezpieczny. Autonomiczne kapsuły będą unosiły się pod specjalnym torem, dzięki zjawisku lewitacji magnetycznej.

W każdej kapsule będą mogły podróżować dwie osoby z prędkością 80 km/h. Cała sieć SkyTran ma składać się z tysięcy małych kapsuł, które będą przewoziły w tym samym czasie nawet 12 tysięcy osób.

SkyTran Inc i Israel Aerospace Industries otrzymały właśnie duży zastrzyk gotówki w wysokości 32 milionów dolarów na testy swojej technologii. Część środków na realizację tej wizji pochodzi od byłego szefa Google, Erica Schmidta. W projekt zaangażowani są również inne znane osobistości ze świata najnowocześniejszej technologii.

Cała eksperymentalna infrastruktura ma powstać niebawem w Izraelu, ale duża część prac projektowych prowadzona jest też w Moffett Field w Kalifornii. Co ciekawe, w projekt miejskiej kolei przyszłości włączyło się ostatnimi czasy sporo światowej sławy inżynierów z NASA. Opracowują oni obecnie technologie potrzebne do urealnienia tej ciekawej wizji.

SkyTran ma szansę stać się sporą konkurencją dla projektu przeniesienia transportu miejskiego pod ziemię firmy The Boring Company od Elona Muska (zobaczcie tutaj) czy projektu Arrivo od byłego pracownika SpaceX, Brogana BamBrogana (zobaczcie tutaj). Całkiem możliwe, że wszystkie te projekty mogą funkcjonować wspólnie i świetnie się wzajemnie uzupełniać.

Źródło: GeekWeek.pl/NextBigFuture / Fot. SkyTran