DARPA zbudowała implant, który przywraca wspomnienia

Amerykańskiej Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych w Obszarze Obronności (DARPA) marzy się permanentne kontrolowanie procesów zachodzących w ludzkim mózgu, a to wszystko po to, by uczynić z nas ludzi nowej generacji, którzy będą cechowali się niezwykłymi zdolnościami.

Jakiś czas temu agencja informowała o pracach nad implantem, dzięki któremu żołnierze mogliby usuwać traumatyczne wspomnienia, a teraz dowiadujemy się, że powstał implant służący do przywracania pamięci i wspomnień.

Inżynierowie z DARPA przeprowadzili już nawet eksperymenty na 15 pacjentach w Centrum Medycznym Wake Forest leżącym w mieście Winston w Karolinie Północnej. Okazuje się, że opracowana przez nich "pamięć protetyczna" zaowocowała poprawą pamięci krótkotrwałej u pacjentów o średnio aż 35 procent.

Ochotnicy byli już wcześniej objęci programem leczenia epilepsji oraz zanik pamięci i mieli wszczepione do mózgów specjalne elektrody, z pomocą których lekarze na bieżąco monitorowali aktywność neuronów w hipokampie.

Pacjenci grali w prostą grę przeznaczoną do ćwiczenia pamięci, w której mieli oni wskazać, jakie zdjęcie pojawiło się na poprzednim ekranie. Gdy badacze pobudzali hipokamp, który odpowiedzialny jest za tworzenie pamięci i wspomnień, z pomocą swojej technologii, stosując spersonalizowane "kody pamięci", pojawiały się krótkotrwałe wspomnienia u pacjentów. Dwuminutowy test wykazał poprawę na poziomie 37-procent, a godzinny nieco mniejszą, bo 35-procentową.

Inżynierowie z DARPA i lekarze mają nadzieję, że opracowywana przez nich technologia pozwoli odbudować pamięć krótkotrwałą u ludzi z uszkodzonymi mózgami, cierpiącymi na utraty pamięci czy nawet borykającymi się z chorobą Alzheimera.

"Pamięć jest istotą tego, kim naprawdę jest człowiek. Bez naszych wspomnień tracimy poczucie siebie. Dlatego pracujemy nad technologią, która przywróci pamięć i wspomnienia" - powiedział Robert E. Hampson, szef zespołu badawczego.

Przywracanie pozytywnych i usuwanie traumatycznych wspomnień, jest czymś wspaniałym i potrzebnym wielu ludziom. Jednak takie technologie można również wykorzystać przeciw ludziom. Z ich pomocą można będzie usunąć niewygodne fakty i umieścić takie, jakie sobie tylko zapragniemy. Manipulacje mogą doprowadzić do stworzenia wydarzeń, które nigdy nie miały miejsca w rzeczywistości.

Źródło: GeekWeek.pl/IOPScience / Fot. Twitter