Kanada buduje radar kwantowy, który wykryje "niewykrywalne" samoloty

Siły zbrojne Kanady przeznaczyły blisko 3 miliony dolarów na budowę zaawansowanego radaru kwantowego, który pozwoli wykryć do tej pory niewykrywalne dla zwykłych radarów samoloty wyposażone np. w technologie Stealth...

Siły zbrojne Kanady przeznaczyły blisko 3 miliony dolarów na budowę zaawansowanego radaru kwantowego, który pozwoli wykryć do tej pory niewykrywalne dla zwykłych radarów samoloty wyposażone np. w technologie Stealth.

Radar kwantowy opiera się na teorii splątania kwantowego, gdzie dwie cząstki są ze sobą powiązane, i gdy w jednej zajdzie zmiana, automatycznie następuje również w drugiej. Urządzenie może mieć praktycznie nieograniczony zasięg, gdyż splątanie może odbywać się na setki czy tysiące kilometrów.

Radar kwantowy w swojej pracy dzieli wiele par fotonów na dwie grupy. Systemy radarowe współpracujące z kwantowym, wysyłają w powietrze połowę par fotonów z pomocą wiązki mikrofal. Druga grupa fotonów, która została w bazie, staje się źródłem obserwacji.

Kwantowy radar wykryje zamaskowane samoloty. Fot. Twitter/USAF

Jeśli pierwsza para napotka na przeszkody w powietrzu, natychmiast jest to widoczne w parach obserwacyjnych znajdujących się w bazie. Mechanika kwantowa pozwala więc obejść tradycyjne systemy maskowania samolotów, które polegają na odbiciu w innym kierunku strumieni fal radiowych od ich źródła.

Nad podobną technologią pracują również Chiny. Niebawem w kosmosie ma znaleźć się specjalny satelita, który będzie zdolny do wykrywania zamaskowanych obiektów latających bezpośrednio z orbity. Stany Zjednoczone i Kanada nie mogą więc pozostać w tyle za Państwem Środka, szczególnie, że Chiny są pionierami również w temacie technologii komunikacji kwantowej.

Ocenia się, że to właśnie radary kwantowe i komunikacja kwantowa to przyszłość rozwoju technologii militarnych. Opanowanie ich pozwoli mocarstwom uzyskać kolosalną przewagę nad wrogiem.

Źródło: GeekWeek.pl/BBC / Fot. Twitter/USAF