Chiny budują kolejny najpotężniejszy superkomputer świata

Chiny rozwijają się na potęgę w wielu dziedzinach życia i nie zamierzają tego zmieniać. W tej chwili dysponują najpotężniejszych superkomputerem świata Sunway TaihuLight, a za niespełna rok zaprezentują światu jeszcze szybszego jego następce...

Chiny rozwijają się na potęgę w wielu dziedzinach życia i nie zamierzają tego zmieniać. W tej chwili dysponują najpotężniejszych superkomputerem świata Sunway TaihuLight, a za niespełna rok zaprezentują światu jeszcze szybszego jego następce.

Narodowe Centrum Superkomputerowe oświadczyło, że znacząco przyspieszyło prac nad budową nowego potwora obliczeniowego o nazwie Tianhe-3, który będzie zdolny do przeprowadzenia tryliona operacji na sekundę (1 exaflops, tysiąc petaflops, czyli 1018).

Będzie 200 razy potężniejszy od chińskiego superkomputera Tianhe-1 z 2010 roku i 8-10 razy szybszy od najszybszego obecnie na świecie superkomputera Sunway TaihuLight, który przeprowadza 124 biliardy operacji na sekundę.

Najszybszy obecnie superkomputer świata Sunway TaihuLight. Fot. Moneyinc.

Początkowo oddanie do użytku Tianhe-3, który budowany jest przez Tianjin Binhai New Area i National University of Defense Technology (NUDT), miało nastąpić pod koniec 2021 roku, jednak Chińczycy przyspieszyli prace, co zaowocuje odpaleniem go już w przyszłym roku.

Urządzenie ma osiągnąć pełną sprawność w roku 2020, gdyż do tego czasu będą przeprowadzane jego testy i tworzone oprogramowanie zdolne wykorzystać jego niesamowity potencjał np. w kwestiach naukowych.

Specjaliści z Państwa Środka chcą go wykorzystać na potrzeby inżynierii genetycznej. Przypomnijmy, że państwo te prowadzi pionierskie badania nad wyeliminowaniem chorób z pomocą modyfikacji ludzkich genów (zobaczcie tutaj). Koszt budowy Tianhe-3 ma wynieść 470 milionów dolarów.

Tianhe-1, jeden z najszybszych superkomputerów na świecie. Fot. Xinhua.

Nad podobnej klasy urządzeniem pracują również Amerykanie i Unia Europejska. Przygotowywany przez Amerykański Departament Energii superkomputer będzie gotowy najwcześniej w 2023 roku. Tymczasem Parlament Europejski podjął decyzję o budowie superkomputera za okrągły miliard euro.

Potwór obliczeniowy ma rozpocząć swoją pracę dla europejskich ośrodkach badawczych na przełomie 2022 i 2023 roku. Maszyna powstanie w ramach projektu EuroHPC, a jego budowę sfinansują kraje członkowskie, więc udział w tym projekcie będzie miała również Polska. Potężna moc obliczeniowa przekraczająca trylion operacji na sekundę ma być wykorzystana do przyspieszenia badań naukowych z zakresu medycyny czy meteorologii.

Jeśli chodzi o pierwszą piątkę najpotężniejszych superkomputerów świata, to na obecną chwilę, jak wcześniej napisaliśmy, jest to chiński Sunway TaihuLight, którego wydajność wynosi 93,01 PFLops, chiński Tianhe-2 (33,86 PFlops), szwajcarski Piz Daint - Cray XC50 (19,59 PFlops), japoński Gyoukou (19,17 PFlops) i amerykański Cray XK7 (17,59 PFlops).

Źródło: GeekWeek.pl/ECNS / Fot. Xinhua/Twitter