Tokamak Energy wytworzyło w reaktorze fuzji jądrowej plazmę gorętszą od Słońca

Brytyjczycy z Tokamak Energy przeprowadzili eksperyment, w którym w swoim reaktorze fuzji jądrowej wytworzyli plazmę o temperaturze wyższej od tej panującej na Słońcu.

Inżynierowie prowadzili eksperymenty w rozwijanym od ubiegłego roku reaktorze fuzji o nazwie ST40. W trakcie nich u dało się wytworzyć plazmę o temperaturze 15 milionów stopni Celsjusza, a więc o milion wyższą od tej panującej wewnątrz Słońca.

Kolejnym celem jest osiągnięcie temperatury plazmy dochodzącej do 100 milionów stopni Celsjusza. Naukowcy planują, że uda się to już w przyszłym roku, a najpóźniej w ciągu 2 lat. Wówczas produkowanie energii w reaktorze jądrowym stanie się efektywne i opłacalne.

Reklama

Najbardziej popularnym reaktorem na świecie jest Tokamak. Wykorzystują go również Brytyjczycy. Jest to toroidalna komora z cewką magnetyczną. W tym urządzeniu przeprowadza się kontrolowaną reakcję termojądrową. Dzięki elektromagnesom tworzony jest pierścień plazmy.

Fuzja jądrowa to źródło energii przyszłości, nad którym pracują najróżniejsze instytuty badawcze na całej planecie. Jest ona bowiem praktycznie nieograniczonym źródłem taniej i powszechnej energii, która jest w pełni przyjazna środowisku naturalnemu, i to bardziej, niż aktualnie rozwijane technologie pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych.

Chociaż wydaje się nam, że opanowanie fuzji jądrowej to pieśń przyszłości, to jednak brytyjscy specjaliści z firmy Tokamak Energy uważają, że powoli zacznie ona być opłacalna już za 7 lat. Za 12 lat technologia ma być już tak opanowana i bezpieczna, że będzie można brytyjskie sztuczne słońce wpiąć do sieci energetycznej kraju i rozpocząć produkcję energii na skalę przemysłową.

Naukowcy z całego świata chcą zebrać potrzebne fundusze na dalszy rozwój prac nad sztucznymi słońcami, ale również chcą wesprzeć najróżniejsze organizacje, uczelnie i start-upy, które łączy jeden cel, a mianowicie wiara i popularyzacja tej technologii na naszej planecie.

W tej chwili firma Tokamak Energy ma ma fundusze na badania w wysokości ok. 40 milionów dolarów, jednak to stanowczo za mało na rozwój tak kosmicznej technologii. Największym problemem są koncerny energetyczne oparte zarówno na technologiach pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, jak i kopalnych.

Specjaliści sądzą jednak, że w ciągu najbliższych lat uda się pokonać przeszkody i zachęcić największych gigantów energetycznych do zaangażowania w tego typu rewolucyjne projekty, które odmienią na lepsze życie miliardów ludzi na naszej planecie.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Tokamak Energy

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy