Historia
Najdziwniejsze wojny i konflikty

Historia wojny jest tak długa jak historia ludzkości, niestety. Jednak wśród konfliktów poważnych, w których życie traciły miliony ludzi, znajdują się też mniej poważne lub tragiczne, lecz po prostu dziwne. Oto najdziwniejsze spośród nich.

1. Świńska wojna

Takim właśnie mianem określany jest konflikt jaki rozgorzał pomiędzy Stanami Zjednoczonymi, a Wielką Brytanią w roku 1859 na wyspie San Juan niedaleko Vancouver. Jedyną ofiarą tej wojny jest brytyjska świnia, od której cały konflikt się zaczął. Otóż wyspę zamieszkiwaną przez amerykańskich osadników i brytyjczyków z Kompanii Zatoki Hudsona, pomiędzy którymi stosunki były dość napięte. Do eskalacji (choć to i tak chyba zbyt mocne słowo) doszło 15 czerwca 1859 roku gdy amerykański farmer Lyman Cutlar zastrzelił należącą do Brytyjczyków świnię, która podgryzała mu grządki. Doprowadziło to do wielkiej kłótni, która przerodziła się w otwarty konflikt - amerykańska armia wysłała na miejsce mały oddział wojsk, a ten zagarnął całą sporną wyspę (bo to właśnie jej własność była główną kością niezgody) pod amerykańską jurysdykcję. Brytyjczycy z kolei wysłali na miejsce sporą część swojej marynarki wojennej. I jedni prężyli swoje muskuły na brzegu (Amerykanie), drudzy prężyli polerowali działa na morzu i tak przez kilka tygodni, gdy w końcu udało się zawrzeć pokój. Oficjalnie wojna zakończona została w październiku roku 1859, bez ani jednego wystrzału (nie licząc oczywiście strzału do świni).

2. Wojna angielsko-zanzibarska

Wojna ta zapisała się w historii jako najkrótszy konflikt wszech czasów - trwał on przez zaledwie 38 minut. Był on wynikiem śmierci sułtana Hamad bin Thuwainiego i przejęciu władzy przez sułtana Khalid bin Barghasha, podczas gdy brytyjskie władze chciały widzieć na tym miejscu Hamuda bin Muhammeda. Zgodnie z umowami międzynarodowymi kandydat na sułtana musiał zostać zatwierdzony przez brytyjskiego konsula, a bin Barghash tej zgody nie uzyskał wobec czego Wielka Brytania wysłała mu ultimatum żądając ustąpienia ze stanowiska. Nie podziałało to i nowy sułtan zabarykadował się w pałacu z wierną gwardią. Brytyjczycy nie musieli nawet pałacu szturmować - przez 40 minut ostrzeliwali go z okrętów i z lądu, aż w końcu o godzinie 9:40, gdy zginęło około 500 przybocznych sułtana postanowił się on poddać. Po stronie Brytyjskiej zginął tylko jeden marynarz.

3. Powstanie Nika

Myślicie, że dzisiejsze zadymy kiboli to problem? W roku 532 w Konstantynopolu doszło do czegoś co nazywa się Powstaniem Nika. Grupy kibiców wyścigów rydwanami organizowały się wówczas w gangi, a dwa najpotężniejsze z nich nosiły nazwy Zielonych i Niebieskich. W styczniu roku 532 cesarz Justynian I, zwany także Wielkim, skazał paru członków obu gangów na śmierć za morderstwa dokonane podczas poprzednich zamieszek w hipodromie. To zdarzenie doprowadziło do tego, że obie grupy połączyły siły i podczas kolejnych wyścigów przestały kibicować swojej drużynie i krzyczały „Nika” (Naprzód), jednocześnie obrażając cesarza i w końcu ruszając na jego pałac. Zamieszki za dobry moment na obalenie cesarza uznali niektórzy senatorzy, którzy się do nich dołączyli. Sprytny Justynian opracował plan - wysłał do obozu Niebieskich, którym zawsze sam kibicował posłańca z workiem złota - eunucha imieniem Narses. Eunuch ten oprócz wręczenia kibicom szczodrego daru przekonał ich także, że koronowany właśnie przez tłum Hypatiusz był zawsze kibicem Zielonych. Plan ten podziałał idealnie i w momencie gdy korona lądowała na głowie Hypatiusza, Niebiescy nagle opuścili masowo hipodrom, a pozostali tam wyłącznie rozproszeni Zieloni w liczbie kilkudziesięciu tysięcy ludzi. Na tę zdezorientowaną grupę ruszyły szarżą wojska cesarskie, które dokonały prawdziwej rzezi - zginęło około 30 tysięcy osób.

4. Wojna wywołana przez psa

Po II wojnie bałkańskiej na początku XX wieku, pomiędzy Grecją i Bułgarią istniało ogromne napięcie. Było ono na tyle silne, że gdy jeden z greckich żołnierzy stacjonujących niedaleko granicy pobiegł za swym psem, który przebiegł na jej drugą stronę - został na miejscu przez Bułgarów zastrzelony. W odwecie Grecy zaatakowali Bułgarię i zajęli kilka wiosek. Szykowali się już oni do większej ofensywy gdy do akcji wkroczyła Liga Narodów, której udało się wynegocjować pokój między dwoma zwaśnionymi stronami. W wyniku tego incydentu śmierć poniosło około 50 osób.

1 2