Astronomia
Marsem zawładnęła wielka burza pyłowa. Łazik Opportunity zagrożony

Najnowsze fotografie Czerwonej Planety nadesłane przez sondy kosmiczne pokazują, że zawładnęła nią wielka burza pyłowa. To rodzi poważne zagrożenie dla łazików.

NASA opublikowała najświeższe fotografie z sondy Mars Reconnaissance Orbiter, na których możemy zobaczyć rozprzestrzeniającą się po powierzchni Marsa burzę pyłową. Jest ona zagrożeniem dla łazika Opportunity.

Robot od 14 lat (miał pracować zaledwie 90 dni), z małymi przerwami, prowadzi intensywne badania tej tajemniczej planety, ale teraz może go ona skutecznie unieruchomić. Łazik funkcjonuje dzięki zainstalowanym na nim panelom solarnym.

W trakcie trwania takich zjawisk, panele pokrywa gruba warstwa pyłu. W rezultacie tego do urządzeń pokładowych nie dochodzi wymagana ilość energii i przestają one działać.

Marsem zawładnęła wielka burza pyłowa. Łazik Opportunity zagrożony. Fot. NASA.

Naukowcy z NASA zawsze starają się reagować z wyprzedzeniem na takie sytuacje i wprowadzać łaziki w tryb uśpienia, aby nie doszło do awarii systemów pokładowych.

Na razie robot wysyła na Ziemię oznaki życia, ale za kilka dni może już nie być tak kolorowo, gdy zaczną się wyczerpywać baterie. Ani my, ani naukowcy nic nie możemy zrobić, pozostaje nam tylko dalej trzymać kciuki za pomyślny rozwój sytuacji.

Zdjęcia coraz bardziej zapylonej atmosfery Marsa wykonane przez łazik Opportunity. Fot. NASA.

W przeszłości zdarzyło się, że w wyniku burzy pyłowej panele solarne odmówiły posłuszeństwa i łazik nie działał przez wiele miesięcy. Uratowały go i drogą misję NASA diabełki pyłowe. Jakimś cudem pojawiły się na terenach, przez które przejeżdżał łazik i oczyściły jego panele solarne tak idealnie, że powrócił on do pełnej sprawności.

Na powyższej mozaice możecie zobaczyć szalejącą obecnie na Marsie burze pyłową. Lokalizacja łazika Opportunity została oznaczona niebieską kropką.

Źródło: GeekWeek.pl/NASA / Fot. NASA