Lotnictwo
Pseudosatelita Zephyr od Airbusa pojawi się nad zachodnią Australią

Ostatnio coraz popularniejsze stają się pseudosatelity, czyli samoloty solarne, które mogą latać na wysokości ok. 20 kilometrów ponad powierzchnią Ziemi.

Firmy technologiczne zainteresowane są zapewnieniem dostępu do Internetu na terenach pozbawionych wszelakiej infrastruktury naziemnej oraz prowadzeniem obserwacji z powietrza. Widzą one w statkach powietrznych typu HAAPS (High-Altitude Pseudo Satellites), czyli pseudosatelitach dużych wysokości, łączących zalety dronów i satelitów, przyszłość rozwoju swoich projektów.

Niedawno firma UAVOS Inc. pokazała materiał filmowy z testów swojej maszyny o nazwie ApusDuo (zobaczcie tutaj), a teraz Airbus poinformował, że rozpoczął testy swojego Zephyra w Australii.

W najbliższych miesiącach wyposażony w panele solarne i napędzany silnikami elektrycznymi dron będzie odbywał loty nad bezkresną pustynią niedaleko portu lotniczego Wyndham.

Maszyna Airbusa dysponuje 33-metrową rozpiętością skrzydeł, bez problemu utrzymuje się w powietrzu przez 45 dni, może osiągnąć pułap nawet 21 kilometrów i jest zdolna do transportu do 20 kilogramów sprzętu.

Źródło: GeekWeek.pl/Airbus / Fot. Airbus