Kultura
Setki osób wierzących opisało, jak sobie wyobraża Boga. Powstała jego twarz. Zobaczcie

Naukowcy postanowili dowiedzieć się, jak wierzący wyobrażają sobie twarz Boga. Na podstawie ich wizji chcieli uzyskać pierwszy wizerunek Stwórcy. Prezentuje się zaskakująco.

Ten kontrowersyjny projekt zainicjowali psychologowie z Uniwersytetu Karoliny Północnej. W eksperymencie wzięło udział 511 osób wierzących zamieszkujących tereny Stanów Zjednoczonych.

W trakcie badań, naukowcy pokazywali uczestnikom fotografie z twarzami przypadkowych osób, a ich zadaniem było wskazanie, która z nich najbardziej przypomina wyobrażaną twarz Boga.

Specjaliści następnie nałożyli komputerowo na siebie wszystkie fotografie i w ten sposób powstała „twarz Boga”. Efekt eksperymentu zaskakuje. W miejscach świętych dla Chrześcijaństwa i na wszelakich obrazkach od zawsze pojawiała się jedna i ta sama twarz, chociaż lekko zmodyfikowana. Jednak za każdym razem jest to starszy, biały mężczyzna z siwą brodą i zmarszczkami.

Tak sobie wyobrażają twarz Boga wierzący Amerykanie. Fot. Joshua Conrad Jackson.

Tymczasem według Amerykanów wygląda on zupełnie inaczej. Jest to młody, biały mężczyzna o kobiecych rysach twarzy, bez brody i z krótkimi włosami. Naukowcy sugerują, że wyobrażenie wyglądu Boga zależało od preferencji politycznych uczestników badań.

Osoby określające się jako lewicowe częściej wybierały postacie młode, o kobiecych rysach twarzy i delikatnej postury, tymczasem osoby o bardziej prawicowych i konserwatywnych poglądach częściej wskazywały na cechy rasy białej, bardziej męskiej i potężniejszą posturę.

Te różnice mogą wynikać z typu społeczeństwa, jakiego chcieliby liberałowie i konserwatyści. Wcześniejsze badania pokazały, że konserwatyści wolą żyć w lepiej ułożonym społeczeństwie, które jest nadzorowane przez potężnego Boga. Liberałowie wolą funkcjonować w tolerancyjnym społeczeństwie, zarządzanym przez opiekuńczego i kochającego Boga” - powiedział Joshua Conrad Jackson, główny autor badań z Uniwersytetu Karoliny Północnej.

Co ciekawe, obojętnie jakiej opcji politycznej byli badani, jaką wizję świata wyznawali i jakiej płci byli, wszyscy jednogłośnie wskazywali, że Bóg jest mężczyzną.

Źródło: GeekWeek.pl/Phys.org / Fot. PxHere/Joshua Conrad Jackson