W Chinach ruszyła masowa produkcja autonomicznych e-busów

W Chinach ruszyła masowa produkcja autonomicznych e-busów, które niebawem staną się tam tak powszechne jak taksówki. Tak wygląda przyszłość transportu według Państwa Środka.

E-busy o nazwie Apolong od Baidu posiadają technologie autonomii wysokiego, czwartego stopnia, dzięki czemu mogą swobodnie i bezpiecznie same poruszać się po chińskich metropoliach.

Pojazd do przewozu kilkunastu osób został zaprojektowany i zbudowany przez inżynierów z firmy King Long, we współpracy z Baidu, który jest uważany na świecie za chińskiego odpowiednika Google.

W tworzeniu jednych z najbardziej zaawansowanych na rynku technologii autonomicznych uczestniczyło aż 10 tysięcy pracowników Baidu i King Long oraz 116 firm partnerskich. Podobno system AI nadzorujący e-busy o nazwie Apollo ma ponad 220 tysięcy linijek kodu.

Reklama

Pojazd ma panoramiczne szyby, jest wykonany z lekkich materiałów, a na jego pokładzie znalazł się system kamer, LIDAR, radary i zestaw czujników. Jego pasażerowie mogą liczyć w czasie jazdy na klimatyczną muzyczkę, ekran wyświetlający aktualne wiadomości z kraju i błogą ciszę związaną z pracą elektrycznego silnika.

Baidu chce swoimi e-busami podbić nie tylko cały kraj, ale również większą część Azji. Na początek autonomiczne pojazdy będą pojawiały się przy centrach biznesowych, lotniskach, parkach oraz miejscach rozrywki i odpoczynku, a następnie wszędzie tam, gdzie tylko się da.

Co ciekawe, dużym zainteresowaniem Apolongi cieszą się w Japonii. Tamtejszy rząd w porozumieniu z Baidu i SoftBankiem zamierza spopularyzować ten nowoczesny i dobrze zapowiadający się transport przyszłości w całym kraju.

Źródło: GeekWeek.pl/Baidu / Fot. Baidu/King Long

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama