Lotnictwo
Francuzi twierdzą, że przyszłość transportu to... latające pociągi. Zobaczcie je w akcji

Inżynierowie z Francji zaprezentowali futurystyczną koncepcję transportu przyszłości, dzięki któremu można znacznie usprawnić przewóz ludzi i towarów.

Projekt Link & Fly w bardzo ciekawy sposób łączy w sobie zalety pociągów i samolotów. Można nawet powiedzieć, że wynalazek inżynierów z firmy Akka Technologies to uskrzydlone pociągi.

Modułowy pojazd powietrzny składa się w tej idei ze skrzydeł, przedziału pasażerskiego, dwóch silników odrzutowych i zbiornika paliwa. Może on wziąć na pokład kilkadziesiąt osób lub spore ładunki.

W chwili wylądowania na lotnisku, kapsuła pasażerska lub ładunkowa może zostać odczepiona i podłączona do wózków kolejowych, w celu szybszego rozładowania, transportu w inne miejsce lub podłączenia do innej maszyny.

Francuzi uważają, że samolot z odłączaną przestrzenią pasażersko-ładunkową to niezwykle praktyczny wynalazek, który znacząco ułatwi transport ładunków, zarówno na krótkie, jak i długie dystanse.

Koncepcyjny statek Link & Fly mierzy 33,8 m długości i 8,2 m wysokości, natomiast rozpiętość skrzydeł wynosi 48,8 m. Może on poruszać się z prędkością 900 km/h i wzbić na wysokość 12000 metrów.

Jakiś czas temu podobny koncept zaprezentował Airbus. Jednak zamiast odrzutowca wykorzystano tam maszynę pionowego startu i lądowania, a zamiast pociągu zastosowano samochód.

Przedstawiciele firmy Akka Technologies wierzą, że ich pomysł przyciągnie uwagę gigantów ze świata lotnictwa i stanie się rzeczywistością. Na razie Francuzi dostali nagrodę za najlepszą realizację prezentacji na wystawie Aerospace Festival Etoiles.

Źródło: GeekWeek.pl/Akka Technologies / Fot. Akka Technologies