Odkryto 12 nowych księżyców Jowisza. Jeden z nich jest bardzo dziwny

Największa planeta Układu Słonecznego może poszczycić się posiadaniem większej ilości księżyców, niż nam się do tej pory wydawało. Poznaliśmy kolejne 12, a jeden z nich jest bardzo dziwny.

Astronomowie z Carnegie Institution for Science, University of Hawaii i Northern Arizona University wypatrzyli te fascynujące obiekty całkiem przypadkowo, bo w trakcie obserwacji przestrzeni kosmicznej znajdującej się na rubieżach Układu Słonecznego.

Ich zdaniem były poszukiwania słynnej, spowitą wielką tajemnicą, planety x. Zamiast niej, wykryli coś innego, wcale nie mniej interesującego.

Odkrycia dokonano z pomocą kilku naziemnych teleskopów. 11 księżyców zachowuje się zupełnie naturalnie. 9 z nich należy do grupy zewnętrznej, której obiekty poruszają się przeciwnie do kierunku wirowania samego Jowisza. 2 należą do bliższej grupy i okrążają macierzystą planetę zgodnie z kierunkiem jej wirowania. Wszystkie są pozostałością po większych księżycach, które rozpadły się po kolizjach z planetoidami i kometami.

Reklama

Tymczasem dziwny księżyc, o którym wspominaliśmy wyżej, porusza się wokół tego gazowego giganta w niecodzienny sposób. Jego orbita nie przypomina żadnego innego obiektu. Pomimo faktu, że krąży on zgodnie z ruchem obrotowym Jowisza, jego orbita jest znacznie szersza, do tego stopnia, że miejscami wchodzi w przestrzeń księżyców poruszających się w przeciwnym kierunku.

Astronomowie nazwali go Valetudo, na cześć rzymskiej bogini zdrowia i higieny. Niestety, wszystko wskazuje na to, że dni tego ciekawego obiektu są policzone. Taka orbita w końcu doprowadzi do zderzenia z innym księżycem i kosmicznej katastrofy.

Odkrycia nowych księżyców Jowisza dokonano rok temu, ale dopiero teraz naukowcy zdołali dokładnie obliczyć orbity obiektów i poznać więcej szczegółów na ich temat. Nowe księżyce potrzebują na okrążenie planety 2 lata i mają od 1 do 3 kilometrów średnicy.

W tej chwili poznaliśmy już 79 księżyców Jowisza. Jednak nie spodziewajmy się, że na tym się skończy. Jest wielce prawdopodobnie, że będzie ich nawet 100, więc najciekawsze odkrycia znajdują się dopiero przed nami.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Carnegie Institution for Science

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy