W Afryce odkryto meteoryt, który istniał, zanim jeszcze powstała Ziemia

Niesamowite musi być uczucie trzymać skałę, która przemierzała otchłań kosmosu, zanim jeszcze powstała nasza Błękitna Planeta. Nietypowy meteoryt odkryto niedawno w Afryce.

Układ Słoneczny i krążące w nim ciała niebieskie najprawdopodobniej powstały w rozwiewanych wiatrami bąblach wokół gigantycznej gwiazdy Wolfa-Rayeta, u schyłku jej życia. Istniała ona w miejscu Słońca miliardy lat przed jego narodzinami. Są to najgorętsze znane nam gwiazdy we Wszechświecie, o rozmiarach 40-50 razy większych od naszej dziennej gwiazdy.

Wyobraźcie sobie, że ten błyszczący, o zielonkawej barwie meteoryt liczy sobie 4,6 miliarda lat, czyli jest starszy od naszej planety?! Przemierzał on przestrzenie dzisiejszego Układu Słonecznego w czasach, gdy dopiero się on formował. Dzięki niemu możemy dowiedzieć się więcej o burzliwej historii zamieszkiwanego przez nas skrawka Wszechświata.

Reklama

Meteoryt ma wielkość piłki do baseballa i jego historia pobytu na naszej planecie jest niemniej ciekawa od historii jej powstania. Został on odkryty w Afryce w 2016 roku przez niezidentyfikowanych ludzi. Później został wystawiony na sprzedaż i pozyskany przez jakiegoś handlarza meteorytów. Skontaktował się on z Carlem Agee, geologiem i specjalistą od meteorytów, który na co dzień pracuje na University of New Mexico.

Naukowiec oznaczył drogocenny kamień jako: Northwest Africa NWA 11119. Amerykanin postanowili go zbadać i dowiedzieć się, czy to meteoryt oraz skąd pochodzi. Szybko okazało się, że jest to wulkaniczna skała, która nie tylko nie pochodzi z Ziemi, ale również liczy sobie od niej więcej lat.

NWA 11119 stał się najstarszym meteorytem magmowym odkrytym dotychczas na Ziemi. Charakteryzują go duże kryształy trydymitowe. Stanową one ok. 30 procent jego masy. Chociaż podobne struktury możemy znaleźć również na naszej planecie, to jednak w przypadku odkrytych przez nas meteorytów jest to ewenement. Naukowcy uważają, że ta kosmiczna skała jest częścią planetoidy, której warstwa zewnętrzna była podobna do obecnej warstwy skorupy ziemskiej.

W zbiorach astronomów są jeszcze dwie podobne do NWA 11119 kosmiczne skały. Najprawdopodobniej wszystkie trzy były częścią tej samej planetoidy. Być może nawet brała ona udział w formowaniu się naszej planety, ale na razie nie mamy na to niezbitych dowodów i raczej prędko ich nie uzyskamy.

Źródło: GeekWeek.pl/ / Fot. Carl Agee

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy